fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

Huawei zmienia harmonogram wdrożenia EMUI 11. Poczekamy maksymalnie do kwietnia

EMUI 11 to najnowsza nakładka, jaką Huawei przygotował dla swoich smartfonów. Jej dystrybucja, na terenie Europy, rozpoczęła się w grudniu. Zgodnie z najnowszym harmonogramem, wszystkie smartfony objęte aktualizacją otrzymają ją do kwietnia.

Reklama

Nowa nakładka, stary system

EMUI 11, w porównaniu do poprzedniej wersji nakładki – EMUI 10, wnosi garść usprawnień, przede wszystkim od strony optymalizacji i stabilności. Choć cyfra 11 może wskazywać na to, że bazuje ona na najnowszej, udostępnionej wersji systemu Android, w rzeczywistości jest inaczej. EMUI 11, podobnie jak poprzednik, bazuje na systemie Android 10.

Zmiany w harmonogramie

Obecnie, z dostępności EMUI 11, mogą cieszyć się, przede wszystkim, nabywcy pierwszego smartfona Huawei pozbawionego dostępu do usług Google – Mate 30 Pro. Zgodnie z udostępnionymi danymi, najnowsza wersja nakładki powinna być dostępna na wszystkich smartfonach z europejskiej dystrybucji.

Równolegle Huawei udostępnia EMUI 11 użytkownikom kolejnych smartfonów, jednak dzieje się to partiami. Oznacza to, że część ich posiadaczy na możliwość pobrania aktualizacji jeszcze chwilę poczeka. Taki stan rzeczy dotyczy, między innymi, modeli P40, P40 Pro, P40 Pro+, Mate Xs, MatePad Pro, MatePad M6 (10,8 cala).

Kolejni już w marcu

Sporo smartfonów wyprodukowanych przez Huawei, aktualizację do EMUI 11 otrzyma w marcu bieżącego roku. Na tej liście znalazł się, między innymi, najprawdopodobniej najlepszy smartfon, jaki kiedykolwiek opuścił fabryki tego producenta – Huawei P30 Pro. Oprócz niego, są to takie modele jak P30, Mate 20, Mate 20 RS, Mate 20 X czy Mate 20 X 5G. Naturalnie, nie zabrakło również ubóstwianego przez niektórych Mate’a 20 Pro.

Ostatni w kwietniu

Ostatnim, dostępnym w Europie smartfonem, który otrzyma aktualizację do EMUI 11, jest Huawei Nova 5T. Stanie się to w kwietniu.

Wielka niewiadoma

Jak wspomniałem we wstępie, EMUI 11 to wciąż Android 10. Tego, kiedy Huawei zdecyduje się na adaptację Androida 11 i uaktualnienie smartfonów do nowej wersji systemu operacyjnego, niestety, wciąż nie wiemy.