Huawei udostępnia EMUI 10.1. Oto lista modeli, które już mogą pobrać aktualizację

Ostatnio pojawiły się doniesienia, które wiele osób odebrało jako zapowiedź całkowitego zakończenia wsparcia dla smartfonów i tabletów Huawei. Producent zadeklarował jednak, że nie powinni się oni o to martwić i na dowód udostępnił listę urządzeń, dla których wydano już aktualizację do EMUI 10.1.

Reklama

Smartfony i tablety Huawei nadal będą otrzymywać aktualizacje oprogramowania

Huawei bardzo szybko odniósł się do doniesień, które sugerowały brak możliwości aktualizowania urządzeń z Androidem, nawet tych z Usługami Mobilnymi Google (w skrócie GMS).

Producent poinformował, że nadal „ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa (…) poprzez Android Open Source Project” oraz zadeklarował, że wciąż będzie „aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń”.

Reklama

Jednocześnie też uspokoił właścicieli smartfonów i tabletów z GMS – niezmiennie będą mieli oni dostęp do Sklepu Google Play. Działanie aplikacji na GMS również pozostanie bez zmian.

Huawei udostępnia aktualizację do EMUI 10.1

Polski oddział producenta opublikował dziś oficjalną listę smartfonów, dla których udostępniono już aktualizację do EMUI 10.1. Znajdują się na niej modele:

Mate 30, Mate 30 Pro, Mate 30 Pro 5G, Mate Xs, P30, P30 Pro, Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 Porsche Design, Mate 20 X 5G, Nova 5T, Y7p, P40 Lite i P40 Lite E.

Huawei EMUI 10.1
EMUI 10.1 (źródło: Huawei)

Z własnego doświadczenia wiem, że EMUI 10.1 na pierwszy rzut oka nie wprowadza większych zmian, jednak wystarczy trochę pogrzebać w ustawieniach, aby znaleźć nowe opcje. Wśród nich znajdują się na przykład możliwość ustawienia kolorowego Always-on Display (preinstalowanych jest kilkanaście zegarów, ale można pobrać mnóstwo innych) oraz nowe animacje odblokowywania przy użyciu skanera odcisków palców.

Ponadto w EMUI 10.1 da się stworzyć listę aplikacji, po wysunięciu której w każdym momencie można uruchomić dodane wcześniej do niej programy (wywołuje się ją po przeciągnięciu palcem od bocznej krawędzi i dłuższym przytrzymaniu palca na ekranie, bo standardowo gest ten działa jak „wstecz”, jeśli ktoś ma włączoną opcję sterowania gestami).

Do tego EMUI 10.1 wprowadza wiele nowych funkcji, związanych ze współpracą różnych urządzeń marki Huawei z wykorzystaniem technologii Huawei Share i Multi-Screen Collaboration, a także przynosi autorską przeglądarkę producenta.

Co nowego w EMUI 10.1?

 1. Ale o co chodzi? U mnie na P30 od kilku miesięcy hula 10.1 w oficjalnej wersji. Nawet zdążyłem już dwie poprawki zabezpieczeń dostać (aktualnie jest na lipcowej).

 2. Świetna informacja. Bardzo wam dziekuje za przypomnienie że Huawei aktualizuje androidy, gdy na P30 już od minimum 2 miesięcy mam EMUI 10.1. Widzę zapłon genialny…

 3. „na dowód udostępnia klientom w Polsce aktualizację do EMUI 10.1”

  Huawei nie udostępnił dzisiaj EMUI 10.1 w Polsce, tylko informuję, które modele już tę wersję nakładki dostały i „mogą już być do niej aktualizowane”. P30 Pro dostał aktualizację w czerwcu, Mate 20 Pro w lipcu. Podobnie Mate 30 Pro. Czytam właśnie informację prasową Huawei i wynika z niej kompletnie coś innego, niż ktoś gdzieś wywnioskował, a potem ktoś inny powielił. Połowa serwisów w Polsce napisała dzisiaj to samo, druga połowa opublikowała treść notki prasowej.

  1. Szkoda , że sam nie prowadzisz jakiegoś blogu traktującego temat technologii bo na Polskich portalach jest bardzo widoczny wpływ Amerykańskiego sojusznika dlatego takie wiadomości jak ta dotycząca Chińskiej firmy jest taka a nie inna.Niestety większej ilości prawdy musisz szukać na stronach obcojęzycznych.

 4. Kolejni. Widzę, że po necie idzoe fala przedruku wiadomość bez zastanowienia soę nad jej sensem. Na swoim Mate 20 Pro mam 10.1 od czerwca…

  1. Bardzo prawdopodobne. EMUI 10.1 to nie są jakieś kolosalne zmiany, telefon raczej kompatybilny. Tyle że ze starszymi flagowcami jest tak, że trochę dłużej czekają.

  1. Coś takiego jak z Kirin 820 , a czy ktoś jeszcze kupuje sobie tablet 8″
   ? , jak są tak duże ekrany smartfona nawet z ekranem amoled czy OLED 7,15 „mają lepsze parametry techniczne od tabletu (nawet 5G)
   Większość uległo panice o Huawei smartwatch jak z aktualizacją oprogramowania do EMUI 11 będzie dostępna aktualizacja na Jesień w Październiku lub listopadzie , ja mam jeszcze starego Mate 20 X służy mi jako tablet w domu :,-)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama