Huawei udostępnia EMUI 10.1. Oto lista modeli, które już mogą pobrać aktualizację

Ostatnio pojawiły się doniesienia, które wiele osób odebrało jako zapowiedź całkowitego zakończenia wsparcia dla smartfonów i tabletów Huawei. Producent zadeklarował jednak, że nie powinni się oni o to martwić i na dowód udostępnił listę urządzeń, dla których wydano już aktualizację do EMUI 10.1.

Smartfony i tablety Huawei nadal będą otrzymywać aktualizacje oprogramowania

Huawei bardzo szybko odniósł się do doniesień, które sugerowały brak możliwości aktualizowania urządzeń z Androidem, nawet tych z Usługami Mobilnymi Google (w skrócie GMS).

Producent poinformował, że nadal „ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa (…) poprzez Android Open Source Project” oraz zadeklarował, że wciąż będzie „aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń”.

Jednocześnie też uspokoił właścicieli smartfonów i tabletów z GMS – niezmiennie będą mieli oni dostęp do Sklepu Google Play. Działanie aplikacji na GMS również pozostanie bez zmian.

Huawei udostępnia aktualizację do EMUI 10.1

Polski oddział producenta opublikował dziś oficjalną listę smartfonów, dla których udostępniono już aktualizację do EMUI 10.1. Znajdują się na niej modele:

Mate 30, Mate 30 Pro, Mate 30 Pro 5G, Mate Xs, P30, P30 Pro, Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 Porsche Design, Mate 20 X 5G, Nova 5T, Y7p, P40 Lite i P40 Lite E.
Huawei EMUI 10.1
EMUI 10.1 (źródło: Huawei)

Z własnego doświadczenia wiem, że EMUI 10.1 na pierwszy rzut oka nie wprowadza większych zmian, jednak wystarczy trochę pogrzebać w ustawieniach, aby znaleźć nowe opcje. Wśród nich znajdują się na przykład możliwość ustawienia kolorowego Always-on Display (preinstalowanych jest kilkanaście zegarów, ale można pobrać mnóstwo innych) oraz nowe animacje odblokowywania przy użyciu skanera odcisków palców.

Ponadto w EMUI 10.1 da się stworzyć listę aplikacji, po wysunięciu której w każdym momencie można uruchomić dodane wcześniej do niej programy (wywołuje się ją po przeciągnięciu palcem od bocznej krawędzi i dłuższym przytrzymaniu palca na ekranie, bo standardowo gest ten działa jak „wstecz”, jeśli ktoś ma włączoną opcję sterowania gestami).

Do tego EMUI 10.1 wprowadza wiele nowych funkcji, związanych ze współpracą różnych urządzeń marki Huawei z wykorzystaniem technologii Huawei Share i Multi-Screen Collaboration, a także przynosi autorską przeglądarkę producenta.

Co nowego w EMUI 10.1?