Huawei logo
fot. Pixabay

Huawei zażąda pieniędzy od Apple i Samsunga za wykorzystanie patentów w smartfonach z 5G

Huawei znajduje się w dość niewygodnej sytuacji. Oczywiście jest to spowodowane ograniczeniami nałożonymi przez Stany Zjednoczone, które już wkrótce mają stać się jeszcze bardziej restrykcyjne. Brak dostępu do Usług Google i istotnych komponentów sprawiły, że sprzedaż smartfonów Huawei zauważalnie spadła. Pomimo tego, firma spodziewa się dość konkretnych zysków, a wszystko przez opłaty za patenty wykorzystywane przez innych producentów.

Reklama

Huawei domaga się honorarium za każdy smartfon z 5G

Według najnowszego raportu Bloomberga Huawei zacznie wkrótce pobierać „rozsądną opłatę” od swoich konkurentów, takich jak Samsung czy Apple, za korzystanie z patentów dotyczących 5G. Dyrektor do spraw prawnych Huawei Song Liuping zapowiedział, że „firma zacznie negocjować stawki i potencjalne wzajemne licencje z Apple i Samsungiem”. Mowa tu o około 2,5 dolara za każdy smartfon obsługujący technologię 5G.

Wbrew pozorom, to właśnie Huawei jest posiadaczem największej ilości patentów dotyczących 5G na rynku. Dodatkowo, konkurencyjne firmy mające znacznie mniejszą bazę rozwiązań, jak chociażby Qualcomm, pobierają dużo większe honorarium za dzielenie się nimi z producentami.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Sieć 5G stale się rozwija i staje się coraz popularniejsza, jednak wciąż daleko jej do szczytowych możliwości. Według danych z Allied Market Research dochody ze sprzedaży smartfonów z 5G do końca 2026 roku sięgną nawet 668 miliardów dolarów na całym świecie. Dla porównania, w minionym roku wyniosły one „jedynie” 5,5 miliarda dolarów. Warto zauważyć, że do tej pory moduł 5G spotykany był najczęściej we flagowych smartfonach, co miało wpływ na tak „niski” dochód z ich sprzedaży. Jednak obecnie coraz częściej spotykamy go w smartfonach z niskiej i średniej półki, co znacząco zwiększy sprzedaż i wpływy firm posiadających patenty dotyczące sieci piątej generacji.

Huawei odczuje ograniczenia w handlu

Wszyscy mający nadzieję, że zmiana prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie miała pozytywny wpływ na sytuację Huawei, mogą poczuć się zawiedzeni. Administracja Joe Bidena ma w planach poszerzyć obowiązujące sankcje o całkowity zakaz dostarczania komponentów służących do budowy sieci 5G. Niestety USA to nie jedyny kraj, który nie zezwala na używanie sprzętów Huawei, dlatego pomimo rozwoju 5G, sytuacja dla chińskiego producenta nie wygląda zbyt kolorowo.