(fot. Tabletowo.pl)

Google może otrzymać funkcję wyszukiwania zrzutem ekranu

Niebawem korzystanie z wyszukiwarki Google na smartfonie może stać się jeszcze wygodniejsze. Nowe informacje wskazują, że firma zamierza wprowadzić wyszukiwanie za pomocą zrzutu ekranu.

Wykonaj zrzut ekranu, aby rozpocząć szukanie w Google

W najnowszej testowej wersji aplikacji Google (10.61) znaleziony został kod, który jest częścią funkcji o nazwie „Inteligentne zrzuty ekranu”. Ma ona połączyć wykonywanie zrzutu ekranu z opcją wykrywania elementów znajdujących się na zdjęciu. Oczywiście do znajdowania interesujących obiektów wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.

Po wykonaniu zrzutu ekranu, na pasku narzędzi pojawi się dodatkowa opcja. Obok już dostępnych możliwości, takich jak edycja zdjęcia lub udostępnienie go przed jedną z dostępnych aplikacji, widoczny będzie przycisk zapewniający dostęp do Google Lens.

Zdjęcia Google z Memories – nowy sposób na dostarczenie najlepszych wspomnień

Po kliknięciu na nowych przycisk, oprogramowanie Google przeskanuje zrzut ekranu w poszukiwaniu napisów i grafik. Następnie, użytkownik będzie mógł zaznaczyć interesujący go element, który zostanie wyszukany w Google – mogą to być informacje o danym haśle lub zestaw podobnych grafik.

Obecnie nie jest jasne, czy rozwiązanie będzie dostępne wyłącznie dla zrzutów ekranu wykonanych w aplikacji Google czy jednak zostanie rozszerzone dla całego systemu operacyjnego. W przypadku drugiego wariantu trzeba mieć na uwadze, że producenci smartfonów często stosują własne narzędzia do edycji zrzutów ekranu. Wówczas dostępność nowej opcji może zależeć od posiadanego smartfonu i wersji nakładki na Androida.

Nowa opcja zapowiada się interesująco

Jeśli nowa funkcja byłaby dostępna z poziomu całego systemu, jak i wszystkich aplikacji, to jak najbardziej mogłaby pozytywnie wpłynąć na sprawność korzystania z wyszukiwarki Google.

Znajdujemy ciekawy fragment tekstu, który zawiera nazwę dzieła wybranego artysty, a także przykładowy obraz. Wystarczy, że wykonany zrzut ekranu, aby najpierw wyszukać informacje o tym dziele, a następnie przejrzeć podobne obrazy. Uważam, że właśnie w takich zadaniach nowa funkcja może naprawdę dobrze się sprawdzić.

Oczywiście obecnie można ręcznie przekopiować tekst lub wprowadzić obraz do wyszukiwarki Google. Jednakże, pobranie danych ze zrzutu ekranu wydaje się być opcją wygodniejszą i szybszą.

Polecamy również:

Zależy Ci na kopiach zapasowych? Zainstaluj Google One

źródło: Engadget