smartfon Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 30 Pro (fot. via @evleaks)

Jeśli ban USA na Huawei zostanie zniesiony, firma przywróci usługi Google „w ciągu jednej nocy”

Szef Huawei, Richard Yu, nie kryje się z faktem, że chciałby, by na nowym flagowcu firmy można było zainstalować najważniejsze aplikacje Google. Póki jednak blokada handlowa USA wobec Huawei utrzymywana jest w mocy, nie jest to możliwe. Gdyby jednak zakaz został uchylony, producent byłby w stanie bardzo szybko przywrócić pełne możliwości Mate 30.

To nie tak, że samemu urządzeniu coś brakuje – to znakomity sprzęt, który na pewno pod wieloma względami jest wyjątkowy. Niestety, jednym z tych wyjątków jest fakt, że nie ma zainstalowanych usług Google, i nie będzie mieć, dopóki Stany Zjednoczone nie uchylą zakazu handlu amerykańskich firm z Huawei.

Ruchard Yu, dyrektor generalny Huawei, podczas wywiadu prasowego przy okazji premiery Mate 30 i Mate 30 Pro, przekazywał jasne komunikaty, że smartfony te nie mają zainstalowanych Mobilnych Usług Google (GMS). Jednak firma jest przygotowana nie tylko na najgorsze, ale także na szczęśliwy tok wydarzeń, w których USA z jakiegoś powodu uchyla zakaz współpracy amerykańskich firm z chińskim gigantem.

smartfon Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 30 Pro (fot. Huawei)

Szef firmy, zapytany, czy w takim wypadku zaktualizuje nowe Mate’y o aplikacje GMS, szybko odpowiedział, że wtedy firma zrobi to „w ciągu jednej nocy”. Yu posłużył się tutaj pewnie zamierzoną hiperbolą, bo po chwili dodał, że aktualizacja dla smartfonów z linii Mate 30 zostanie wydana jak najszybciej.

To raczej pobożne życzenia

Nie mamy podstaw, by sądzić, że zbliżamy się do tak pozytywnego obrotu spraw. Co prawda przywrócenie licencji na pełnego Androida byłoby dobre nie tylko dla Huawei, ale także dla konsumentów i samego Google’a, ale po prostu się na to nie zanosi. Sam Richard Yu przyznał, że firma jest pionkiem w wojnie handlowej między USA i Chinami. Wyraził jednak nadzieję, że powinna się ona prędzej czy później zakończyć.

Co prawda komentarz prezesa Huawei jest utrzymany w pozytywnym tonie, ale to tylko obietnica zmian, których wprowadzenie nie zależy tak naprawdę od Richarda Yu. Biorąc pod uwagę długotrwały brak dostępu do usług Google w Mate 30 i Mate 30 Pro, trudno polecić te modele osobom mieszkającym w Polsce. Nawet, jeśli sprzętowo trudno im coś zarzucić.

Huawei ma sposób na przeżycie bez usług Google. Baaardzo drogi sposób

źródło: Android Authority