Half-Life 3 na Chromebooku? Może kiedyś…

Google pracuje nad Steam dla Chrome OS

Chromebook, jaki jest, każdy widzi – dość tani, poręczny i małowydajny sprzęt, ale w zamian długo trzymający na baterii i całkiem nieźle działający poprzez swój dobrze zoptymalizowany system. Ogólnie, znalazł ten rodzaj komputera swoją niszę i nie są to raczej gracze… ale wkrótce może się to zmienić.

No dobra, nie mam tu na myśli jakichś hardcorowych graczy czy pełnokrwistych PC Master Race, ale niedzielny gracz najprawdopodobniej będzie mógł już wkrótce odpalić na swoim Chromebooku FTL, czy tam innego mało wymagającego indyka. Jak donosi androidpolice.com, Google pracuje nad wsparciem platformy Steam na swoich Chromebookach, którym na pierwszy rzut oka daleko do gamingowych bestii.

Oczywiście na takim sprzęcie z Chrome OS bez problemu odpalimy Google Stadia, jednak o takim „prawdziwym”, natywnym graniu w bardziej zaawansowane gry niż te z Google Play raczej mogliśmy do tej pory zapomnieć. Możliwe, że w końcu się to zmieni.

Acer Chromebook 314

Pytanie jednak na co pozwoli nam taki Chromebook? Jak pewnie wiecie, urządzenia te służą raczej do prostych prac biurowych lub do celów edukacyjnych w zamian oferując długi czas na baterii i dość niską cenę. Tak więc nie uświadczymy w Chromebookach specjalnie wydajnych podzespołów, które w przypadku gamingu… no mają dość kluczowe znaczenie. Co prawda na rynku mają się powoli pojawiać wydajniejsze Chromebooki z procesorami firmy AMD z całkiem niezłymi zintegrowanymi kartami graficznymi, ale na razie lwią część rynku stanowią dość leciwe i tanie układy Intela. Tak więc bardziej skłaniałbym się tu ku prostym produkcją 2D, które jednak wcale nie muszą być kiepskie, jak chociażby udowodnił mój ukochany Moonlighter.

Jak Google chce osiągnąć wsparcie dla Steam na Chrome OS? A no prawdopodobnie przy pomocy Linux on Chromebook, który może sprawić, że całkiem spora ilość gier dostępnych na Linuxa zacznie być natychmiast kompatybilna z laptopami z system Google. Czy ma to jakiś sens? Chromebook to jak wspominałem raczej dość niszowy sprzęt (choć moim zdaniem nie taki zły), ale czy wśród tej niszy znajdzie się kolejna nisza w postaci graczy? Zobaczymy, ja tam trzymam kciuki za ten pomysł!

Google gwarantuje dodatkowy rok wsparcia dla ponad 100 chromebooków

Korzystacie z Chromebooków? A jeśli tak to, do jakich zadań przeważnie służą Wam te sprzęty?

Źródło: androidpolice.com