Acer Chromebook 514 (fot. Acer)

Google gwarantuje dodatkowy rok wsparcia dla ponad 100 chromebooków

Systemy z rodziny Chrome OS cierpią na dosyć krótką „żywotność”, bowiem zaledwie kilka lat od wydania sprzętu wsparcie dla niego się kończy. Na szczęście gigant z Mountain View postanowił przedłużyć je w przypadku aż 135 modeli.

Reklama

Porównując chromebooki do komputerów osobistych z systemem Windows czy Linux, wsparcie systemowe to zupełnie inna bajka. Jedyną przeszkodą są ograniczenia sprzętowe. Mimo że Google stara się na bieżąco wprowadzać kolejne elementy do swojego systemu, nie są to przełomowe funkcje. Zaledwie miesiąc temu w wersji Chrome OS 77 dodano obsługę Asystenta Google.

Użytkownicy chromebooków (których z dnia na dzień jest coraz więcej), oprócz częstych aktualizacji, potrzebują też dłuższego okresu wsparcia. Teoretyczne sześć lat zaczyna się od momentu ukończenia prac w danym modelu na poziomie hardware’u, co ma miejsce na długo przed wydaniem danego produktu. Przez to wiele urządzeń zostaje odcięte od aktualizacji, mimo że są stosunkowo „młode”.

Twórcy Chrome’a zdecydowali się na przedłużenie okresu wsparcia systemowego dla 135 urządzeń. Niektóre dostaną jedynie pół roku więcej niż planowane EOL (End-of-life), inne rok, a jeszcze inne około dwóch lat. Jedynym wyjątkiem jest Prowise Chromebook Eduline, któremu Google odebrało rok wsparcia.

W jaki sposób sprawdzić datę końca wsparcia w swoim urządzeniu?

  1. Na stronie głównej w konsoli administracyjnej wybieramy Devices -> Chrome Management
  2. Po przejściu do Devices, odszukujemy kolumny Auto-update expiration

Inną metodą jest skorzystanie z G Suite Developer. W tym wypadku, w ChromeOS Devices, musimy odnaleźć pole autoUpdateExpiration.

Lista wszystkich urządzeń wraz z datą zakończenia wsparcia znajduje się na stronie wsparcia Google.

Źródło: Android Police, Google Support