(fot. Tabletowo.pl)

Google Play automatycznie zainstaluje aplikacje, które zamówiliśmy

Odblokowujesz smartfon, a aplikacja lub gra, na którą czekałeś, jest już zainstalowana. Właśnie tak niebawem może działać funkcja wstępnej rejestracji.

Reklama

Google Play sam zainstaluje aplikację lub grę

Baza aplikacji i gier na Androida jest ogromna, co nie powinno dziwić – w końcu mamy do czynienia z najpopularniejszym systemem operacyjnym, który zainstalowany jest na miliardach urządzeń. Najczęściej twórcy jako sposób dystrybucji wybierają sklep Google Play, bowiem to właśnie on pozwala dotrzeć do większości potencjalnych klientów. Zapewnia też zestaw narzędzi, które umożliwiają atrakcyjne przedstawienie oprogramowania i zachęcenie do jego zainstalowania.

Reklama

Oprócz podstawowej opcji „Zainstaluj”, Google Play oferuje jeszcze możliwość przedpremierowych zamówień. Dzięki temu, deweloperzy mogą udostępnić swój produkt jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem na rynek, sprawdzając chociażby wstępne zainteresowanie. Wówczas przy aplikacji lub grze pojawia się przycisk „Wstępnie zarejestruj”.

To się udało tylko nielicznym. WhatsApp na Androida został pobrany ponad 5 mld razy

Obecnie, gdy zdecydujemy się na przedpremierowe zamówienie, to w dniu udostępnienia aplikacji otrzymamy odpowiedni komunikat. To wygodne rozwiązanie – nie musimy pamiętać daty premiery. Oczywiście sam proces instalacji musi wykonać już użytkownik.

Jak informuje serwis XDA Developers, działanie wstępnej rejestracji może ulec zmianie. Linijki kodu, które znaleziono w Google Play w wersji 18.6.28 sugerują, że Google pracuje nad funkcją automatycznej instalacji aplikacji i gier. Byłaby ona dostępna po wyraźnym wyrażeniu zgody, że jesteśmy zainteresowani danym oprogramowaniem.

Nie brakuje negatywnych opinii

Rozwiązanie słusznie wzbudza kontrowersje. W końcu nie zawsze, mimo wcześniej złożonego zamówienia, chcemy od razu pobrać aplikację. Ponadto, z czasem mogliśmy się po prostu rozmyślić i zrezygnować. W przypadku obecnego rozwiązania, możemy zignorować komunikat i nie instalować oprogramowania. Nie musimy robić nic więcej.

Co natomiast, gdy Google Play będzie wykonywał automatyczną instalację? Jasne, jedną z możliwości jest ręczne odinstalowanie aplikacji, ale raczej nie wszyscy będą z tego powodu zadowoleni. Prawdopodobnie jednak, nowość będzie można wyłączyć w ustawieniach sklepu – wątpię, aby Google zamierzało wymusić ten mechanizm na wszystkich użytkownikach.

Warto zaznaczyć, że opisywana funkcja nie jest jeszcze dostępna. Jej wdrożenie może jeszcze trochę potrwać, a i niewykluczone, że Google zaoferuje ją tylko jako opcję, którą trzeba będzie ręcznie aktywować.

Polecamy również:

TikTok przed Facebookiem. Oto najpopularniejsze aplikacje 2019 roku

źródło: XDA Developers