(fot. Google)

Pixel 3a rozebrany przez iFixit – smartfon Google można dość łatwo naprawić

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O, która odbyła się na początku tygodnia, zaprezentowane zostały dwa nowe smartfony z linii Pixel – 3a i 3a XL. Google z ich wykorzystaniem zamierza dotrzeć do klientów, którzy nie mogą sobie pozwolić lub po prostu nie chcą płacić za topowe warianty Pixeli. Mniejszy model trafił właśnie na warsztat do ekipy iFixit i możemy dowiedzieć się, jaką ocenę otrzymał w 10-stopniowej skali „naprawialności”.

Reklama

Wiemy już, że Google Pixel 3a to 5,6-calowy ekran OLED Full HD+, a w większym modelu 3a XL użytkownik otrzymuje 6-calowy wyświetlacz, także wykonany w technologii OLED i oferujący rozdzielczość Full HD+. Sercem obu modeli jest ośmiordzeniowy Snapdragon 670. Na pokładzie znalazło się jeszcze miejsce dla 4 GB RAM i 64 GB na dane użytkownika. Jedną z głównych zalet ma być wysoka jakość zdjęć, które wykonywane są przez główną kamerę o rozdzielczości 12,2 Mpix z przysłoną f/1.8. Do tego zestawu dochodzi Android wprost od Google i zapowiedź bardzo dobrego wsparcia w kwestii aktualizacji.

(fot. iFixit)

Nowy Pixel dokładnie rozebrany przez iFixit

No dobrze, krótki wstęp z podaniem specyfikacji mamy już za sobą. Jak więc wypadł Pixel 3a w teście przeprowadzonym przez ekipę iFixit? Okazuje się, że poszło mu całkiem dobrze i Google nie zrobił urządzenia, którego naprawa jest prawie niemożliwa.

(fot. iFixit)

Pixel 3a został doceniony za modułowość wielu komponentów, które można łatwo wymienić po usunięciu wyświetlacza. Dotyczy to m.in. USB typu C, czytnika linii papilarnych czy złącza słuchawkowego. Sam ekran również jest łatwo usunąć – klej zabezpieczający nie stawia zbyt dużego oporu. Należy jednak uważać, bo sam wyświetlacz sprawia wrażenia delikatnego. Wyjęcie akumulatora także nie stanowi wyzwania. Dodatkowo jedynym potrzebym śrubokrętem jest Torx T3.

(fot. iFixit)

Poważniejszą wadą jest zastosowanie taśm łączących komponenty, które zwiększają trudność odłączenia wybranych komponentów, a ponadto są podatne na uszkodzenia. Finalnie nowy smartfon Google otrzymał ocenę 6 w 10-stopniowej skali. Jak natomiast wypadają smartfony konkurencji? Przykładowo iPhone XR również uzyskał 6 punktów, a z kolei Samsung Galaxy S10 dostał tylko 3 punkty.

Polecamy także:

Google uderza w średnią półkę – smartfony Pixel 3a i Pixel 3a XL oficjalnie

źródło: iFixit, iFixit (2)