Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Google i Microsoft łączą siły, aby ulepszyć progresywne aplikacje webowe

Nowa współpraca dwóch gigantów IT, Microsoftu i Google, ma na celu poprawę zyskujących na popularności aplikacji PWA. Usprawnienia mają być wdrożone na wielu platformach – smartfonach, tabletach i desktopach.

Aplikacje PWA z zestawem nowych funkcji

Progresywne aplikacje webowe, czyli strony internetowe zapakowane w „pudełka” mające przypominać klasyczne aplikacje, cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zarówno u programistów, jak i wśród użytkowników. Nie powinno to dziwić, bowiem dla deweloperów przygotowanie takiej aplikacji to znacznie mniejszy nakład czasu i pracy, a z kolei użytkownicy otrzymują zazwyczaj wygodny i szybki dostęp do ulubionej strony czy usługi, pobierając plik o rozmiarze kilkudziesięciu megabajtów.

Google i Microsoft ulepszą aplikacje PWA.
Aplikacja PWA – przykładowe menu ze skrótami na Androidzie. (fot. Medium)

Nie brakuje opinii, że PWA będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku aplikacji. Nic więc dziwnego, że największe firmy z Doliny Krzemowej inwestują w rozwój tego typu oprogramowania. Judah Gabriel Himango, pracownik Microsoftu, poinformował o nowym przedsięwzięciu, które ma przynieść poprawę działania progresywnych aplikacji webowych.

W związku z tym, że nad wdrożeniem zmian Microsoft pracuje razem z Google, to ulepszenia pojawią się nie tylko na Windowsie, ale również na Androidzie. Docelowo, usprawnione aplikacje PWA mają być dostępne na desktopach, tabletach, a także smartfonach.

Google i Microsoft ulepszą aplikacje PWA.
Aplikacja PWA – przykładowe menu ze skrótami na Windowsie. (fot. Medium)

Jak informuje Judah Gabriel Himango, progresywne aplikacje, które zostaną zbudowane za pomocą narzędzi Microsoft PWABuilder i Google Bubblewrap, wkrótce będą wspierać nowe funkcje. Przykładowo, deweloperzy otrzymają możliwość wprowadzenia lepszej obsługi powiadomień, gestów (np. wykrycie dłuższego naciśnięcia), a także menu ze skrótami, zapewniającymi szybki dostęp do wybranych elementów aplikacji.

Ze współpracy skorzystają nie tylko użytkownicy

Planowane nowości mają przybliżyć doświadczenie z używania PWA do tego znanego z klasycznych aplikacji. Użytkownicy otrzymają bowiem dodatkowe, przydatne funkcje. Możliwe również, że zachęci to programistów do pracy z wcześniej wspomnianymi narzędziami Google i Microsoftu, co z kolei powinno przełożyć się na pojawienie się wielu nowych aplikacji.

Zaangażowanie firmy z Redmond w rozwój aplikacji PWA na Androidzie nie jest bezpodstawne. Warto zauważyć, że Microsoft pracuje nad własnym urządzeniem, które będzie działać pod kontrolą systemu operacyjnego Google. Surface Duo powinien zadebiutować jeszcze w tym roku.