Google Meet wreszcie przestanie być zacofany względem Zooma 18 Google Meet

Google Meet wreszcie przestanie być zacofany względem Zooma

Zoom stał się niezwykle popularnym narzędziem do wideokonferencji dzięki nieskomplikowanemu modelowi działania. Z pewnością platformie tej pomógł fakt, że najwięksi deweloperzy przespali swój moment – tak jak Google. Teraz firma ta stara się nadrobić straty.

Google spóźnia się na imprezę

Ostatnie miesiące, wypełnione informacjami o pandemii koronawirusa sprawiły, że wiele firm przestawiło się na tryb pracy zdalnej, a nauczyciele na co dzień wykorzystywali programy do wideokonferencji do prowadzenia zajęć. Na fali popularności programów do połączeń wideo popłynął Zoom. Google Meet, czyli podobny produkt z Mountain View, nie zyskał tylu zwolenników, i to z własnej winy.

Google Meet było wcześniej dostępne tylko dla posiadaczy pakietu G Suite, jako Hangouts Meet. Na otwarty dostęp dla wszystkich użytkowników trzeba było czekać aż do końcówki kwietnia – już dawno po tym, jak większość osób potrzebujących narzędzia dla biznesu czy edukacji znalazło wygodne dla siebie rozwiązanie.

Google Meet wreszcie przestanie być zacofany względem Zooma 19 Google Meet
Opcje zmiany tła w Google Meet

Co prawda klienci korporacyjni nie odczuli żadnej zmiany, bo płacąc za G Suite i tak mieli możliwość korzystania z Google Meet, ale wielu z nich nie decydowało się na to z innego powodu: program Google był zbyt ubogi w funkcje.

Czas nadrobić zaległości

Na blogu Google pojawił się tekst objaśniający nowe funkcje Google Meet, które odpowiadają rozwiązaniom obecnym od dawna na takich platformach jak Zoom czy Webex.

Google Meet wreszcie przestanie być zacofany względem Zooma 20 Google Meet
Opcja podnoszenia ręki/zgłaszania się w Google Meet

Zmiany pojawią się u klientów korporacyjnych i edukacyjnych i będą obejmować opcje rozmywania tła, możliwość jego zmiany na niestandardowe oraz dodatkowe elementy przydające się podczas organizacji i zarządzania wideokonferecją.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Inne planowane zmiany to:

  • zwiększenie liczby wyświetlanych kafelków z obrazami z kamer do 49
  • opcja „podnieś rękę”
  • funkcja umożliwiająca sprawdzenie, kto był obecny na spotkaniu
  • wprowadzenie podrzędnych pokoi konferencyjnych
  • panel Q&A dla uczestników
  • ankiety w czasie rzeczywistym
  • większe opcje zarządzania dla hostów, w tym „władza” nad wyciszaniem uczestników czy udzielania im prawa do udostępnienia ekranu
  • dodatkowe zabezpieczenia podczas udzielania dostępu do konferencji
Google Meet wreszcie przestanie być zacofany względem Zooma 21 Google Meet
Prezentacje użytkowników w Google Meet

Google nie sprecyzowało, kiedy ulepszenia trafią do Google Meet. Jedno jest pewne: nawet gdyby miały one trafić na platformę jutro, to i tak będzie za późno na nadrobienie strat do Zooma.