Google Lens

Google Lens trafia na pierwsze smartfony od Xiaomi

Google Lens to pewnego rodzaju namiastka rzeczywistości rozszerzonej. Funkcjonalność pozwala nam m.in. szybko wyszukiwać obrazem, tłumaczyć niezbyt długi tekst czy pomagać w rozpoznawaniu przedmiotów, które widoczne są w obiektywie kamery. Generalnie, coraz więcej producentów implementuje to rozwiązanie w swoich telefonach. Xiaomi nie chce pozostać z tyłu i dołącza do wyścigu, choć – na początek – w zaledwie kilku smartfonach ze swoim logo.

Jeśli jesteście posiadaczami takich urządzeń, jak:

Reklama

… to powinniście już niebawem otrzymać aktualizację, która umożliwi Wam korzystanie z Google Lens. Narzędzie jest obecnie dostępne dla beta-testerów, jednak wiele wskazuje na to, że Lens już niebawem pojawi się w oficjalnym kanale aktualizacji.

Tryb włącza się po kliknięciu na ikonkę trzech poziomych linii, którą odnajdziecie w głównej karcie aplikacji aparatu. Kiedy już odpalicie funkcję, musicie zadbać o to, aby przedmioty, które chcecie rozpoznać, mieściły się w zielonym obramowaniu. Kiedy już sobie z tym poradzicie, wystarczy tapnąć palcem na wyszczególniony w ten sposób obiekt lub napis, aby uzyskać interesujące Was dane.

Fot: screen z XDA Developers

Aplikacja od firmy z Mountain View bazuje na sztucznej inteligencji, a poza wymienionymi przeze mnie wcześniej trybami, potrafi też rozpoznawać książki, okładki z wydań filmów, albumów muzycznych oraz samochody. Oczywiście to scenariusz idealny, który zakłada, że na swojej ścieżce spotkacie same bardzo charakterystyczne obiekty. Eksperymentowałem kiedyś z Lens na Motoroli Moto G6 Plus i efekty uważam za średnie, przeciętne. Pozostaje mieć nadzieję, że od tamtego czasu Google dopieściło aplikację i usprawniło jej działanie.

Asystent Google po tygodniu. Czy wszystko działa świetnie?

Mimo wszystko, cieszy, że kolejna ciekawa funkcja trafia na urządzenia od Xiaomi. Pozostaje liczyć na to, że kolejne smartfony producenta będą mogły korzystać z Google Lens już w bliskiej przyszłości, bowiem funkcja skrywa w sobie całkiem spory potencjał.

źródło: XDA Developers