(źródło: Google)

Google wskazuje, za które zdjęcia z internetu trzeba zapłacić, a które możesz pobrać za darmo

Istnieją jeszcze na tym świecie indywidua (i wydaje się, że jest ich całkiem sporo), którzy uważają, że wszystkie zdjęcia i obrazy, jakie znajdują się w Google Grafika można sobie za darmo pobierać i wykorzystywać w dowolny sposób. Twórcy wyszukiwarki pomagają zrozumieć, że jest inaczej.

Google Grafika wskaże obrazy na licencji

Wyszukiwanie zdjęć i grafik z darmową licencją nie było do tej pory szczególnie trudne. Wręcz przeciwnie – klikając w zakładkę wyszukiwania Google Grafika o tytule Narzędzia, zawsze mogliśmy zawęzić wyniki do tych elementów, które można bez konsekwencji pobierać i wykorzystywać do woli, nawet do celów zarobkowych.

Takie etykiety pojawiają się przy wynikach wyszukiwania grafiki

Google ułatwia to teraz jeszcze bardziej. W wynikach wyszukiwania Grafiki od teraz pojawiają się etykiety, ułatwiające określenie, czy mamy do czynienia z obrazem na licencji, a jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić, by go użyć. Może chodzić o uiszczenie opłaty (i wtedy opis licencji może przenieść nas do odpowiedniego stocka), a czasem tylko o uznanie autorstwa.

Dokładniejsze opcje filtrowania będą nadal znajdować się pod zakładką Narzędzia, przy czym zostały one uproszczone. Wcześniej lista Prawa użytkowania obejmowała podział na sortowanie obrazów w różnych wariantach możliwości edycji i wykorzystania komercyjnego, a teraz opcje są dwie:

  • Licencje Creative Commons
  • Licencje komercyjne i inne

Czy nowe rozwiązanie sprawi, że kradzież własności intelektualnej w sieci będzie rzadszym zjawiskiem? Chciałbym tak myśleć. Zbyt wiele jednak widzimy na co dzień przypadków zwykłego złodziejstwa, polegającego na bezmyślnym pobieraniu zdjęć, grafik i rysunków, nad którymi ktoś się napracował, by zmiany Google miały coś wskórać.

Może choć promil ludzi działających w ten sposób w sieci przestawi się na darmowe, ale legalne rozwiązania. Byłoby super.