Google udostępnia finalną wersję Focus mode

Focus Mode został zaanonsowany podczas konferencji Google I/O 2019 w maju bieżącego roku, wraz z innymi nowościami, jakie miał przynieść Android 10. Dziś Amerykanie poinformowali, że zakończyli etap beta testów tego rozwiązania i udostępniają je również użytkownikom urządzeń z systemem Android 9.0 Pie.

Google udostępnia Focus Mode

Focus Mode z pewnością przyda się wielu osobom w różnych okolicznościach. Tym bardziej, że zasada jego działania jest banalnie prosta. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on się skupić (na przykład na wykonywanej pracy czy nauce). Po włączeniu tego trybu wybrane z listy aplikacje są tymczasowo wstrzymywane i nie mogą wysyłać powiadomień, które rozpraszają, szczególnie jeśli jest ich zbyt dużo. Użytkownik może wybrać tyle programów, ile chce, nawet wszystkie, bowiem nie zaznaczone nadal będą działać normalnie.

Użytkownicy mogą ustawić harmonogram dla Focus Mode, aby automatycznie włączał się w ustalonym czasie (na przykład w godzinach pracy lub w weekendy, co może pozwolić odpocząć od zalewu powiadomień z aplikacji, który – z własnego doświadczenia wiem – bywa momentami naprawdę męczący). Google zaprojektowało również możliwość tymczasowego wyłączenia trybu skupienia (na pięć, piętnaście lub trzydzieści minut – po ich upłynięciu ponownie się on włączy). Jest także opcja wcześniejszego jego wyłączenia, jeśli ktoś uzna, że już nie jest potrzebny (następnego dnia uruchomi się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem).

Kto może korzystać z Focus Mode?

Początkowo wydawało się, że Focus Mode będzie integralną częścią Androida 10, ale Google zapowiedziało, że dostęp do niego dostaną również właściciele urządzeń z systemem Android 9.0 Pie. Tryb skupienia dostępny będzie na wszystkich sprzętach z ww. wersjami oprogramowania, które mają aplikację Cyfrowa równowaga i ustawienia kontroli rodzicielskiej.

Zakończenie beta testów i udostępnienie Focus Mode większemu gronu użytkowników to świetna wiadomość, ponieważ powiadomienia z aplikacji potrafią rozproszyć, a niektóre wysyłają ich naprawdę dużo. Dzięki temu trybowi łatwiej będzie się skupić na wykonywanym zadaniu, co często powinno oznaczać możliwość szybszego jego ukończenia. Z kolei w pracy czy szkole pozwoli on nie zwracać uwagi na smartfon, co również w większości przypadków jest konieczne.

Źródło: Blog Google