Hasło w Chrome (fot. Google)

Google Chrome ostrzeże przed autouzupełnianiem w podejrzanych formularzach

Autouzupełnianie formularzy w internecie to niesamowite ułatwienie. Google Chrome potrafi wstawić odpowiednie dane w konkretne okienka, dzięki czemu nie musimy męczyć się każdorazowym wpisywaniem tych samych zestawów danych. Jednak nie zawsze jest bezpieczne.

HTPPS bezpieczne? Nie zawsze i nie wszędzie

Z jednej rzeczy należy zdać sobie sprawę. Jeśli dana strona jest oznaczona kłódką przy pasku adresu, to oznacza to, że wykorzystuje szyfrowaną wersję protokołu HTTP. Połączenie z taką witryną zapewnia więc pewną miarę bezpieczeństwa. Nie zawsze oznacza to jednak, że wszystkie elementy tej strony są kompletnie bezpieczne.

Na przykład witryna mająca na danej stronie formularz, może korzystać z przesyłania informacji z tego formularza niezabezpieczonymi ścieżkami, nawet jeśli znajoma kłódeczka cały czas widnieje u góry strony. Google nazywa to „formularzami mieszanymi”.

Google Chrome ostrzeże przed podejrzanymi formularzami

Obecnie użytkownik przeglądarki Google Chrome może sprawdzić, czy konkretny formularz jest kompletnie bezpieczny, czy też „mieszany” za pomocą kliknięcia w ikonę kłódki na stronie, która go zawiera. W wersji programu o oznaczeniu 86, Google zdecydowało się na jeszcze ściślejsze zabezpieczenie.

Za każdym razem, gdy będziemy próbowali użyć autouzupełniania w formularzu mieszanym, Chrome ostrzeże nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem przejęcia danych. To może okazać cię przydatnym dodatkiem, jeśli często korzystamy z tego ułatwienia.

Stabilna wersja Chrome 86 zacznie być rozsyłana do wszystkich użytkowników 6 października.