przeglądarka internetowa google chrome internet browser
Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Google Chrome ułatwi zakupy w internecie. Do potwierdzenia płatności wystarczy odcisk palca

Jeśli korzystasz z Google Chrome i często robisz zakupy w internecie, to z pewnością docenisz nową funkcję. Nie trzeba już pamiętać kodu weryfikacyjnego CVC karty płatniczej.

Przeglądarka otrzymała nową metodą rozpoznawania właściciela karty płatniczej

Chrome oferuje możliwość zapisania danych karty kredytowej, co odczuwalnie ułatwia wypełnianie danych podczas zakupów online. Nie musimy już bowiem wprowadzać całego numeru karty, aby dokonać płatności. Formularz umieszczony na stronie internetowej zostanie uzupełniony automatycznie.

Mimo iż nie musimy już ręcznie wpisywać każdej cyfry składającej się na numer karty płatniczej, to dotąd wymagana była weryfikacja płatności za pomocą krótkiego kodu CVC. Trzeba było go wprowadzać za każdym razem, gdy chcieliśmy potwierdzić zakup dowolnego produktu. Wynikało to z kwestii bezpieczeństwa – dane uwierzytelniające płatności są przesyłane do przeglądarki tylko wtedy, gdy są wymagane.

Google Chrome – płatności.
Google Chrome – potwierdzanie płatności z użyciem biometrii (fot. Android Authority)

Jeśli nie udało nam się zapamiętać wspomnianego kodu CVC, to musieliśmy za każdym razem sięgnąć do portfela, wyciągnąć kartę i następnie wprowadzić trzy lub cztery cyfry. Owszem, taka czynność może zająć dosłownie kilkanaście sekund, ale przy częstych zakupach potrafi być irytująca. Na szczęście, firma wprowadza właśnie nowy sposób weryfikacji, oparty na biometrii.

W Google Chrome na desktopie (Windows i macOS) wdrażana jest funkcja, która pozwala na potwierdzenie tożsamości za pomocą biometrycznych zabezpieczeń – np. odcisku palca. Co więcej, nowa metoda wkrótce ma pojawić się również na urządzeniach działających pod kontrolą Androida.

Kod CVC wciąż jest wymagany, ale tylko podczas pierwszych zakupów internetowych. Następnie, użytkownik może włączyć opcjonalną metodę potwierdzania tożsamości za pomocą biometrii. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie jest wyposażone w moduł, który przykładowo umożliwia pobranie wzorców z palca.

Google Chrome z nowym interfejsem logowania

Kolejną zmianą, która powinna ułatwić korzystanie z przeglądarki, jest znacząco zmieniony interfejs służący do automatycznego wypełniania danych logowania. Wyświetlany jest on na dole ekranu, więc większość osób obsłuży go za pomocą jednej ręki.

Google Chrome – nowy interfejs logowania.
Google Chrome – nowy interfejs logowania (fot. Android Authority)

Nowy interfejs logowania ma pojawić się na Androidzie w ciągu najbliższych tygodni. Firma nie podała jednak żadnego konkretnego terminu.

Polecamy również: