Reklama
Google Chrome

Google Chrome doczeka się ikonek w menu – mała rzecz, a cieszy

Chrome cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników, choć kilka stosowanych w aplikacji rozwiązań odbiega od tego, czego moglibyśmy oczekiwać. Wreszcie Google zwróciło uwagę na drobnostkę, jaką jest nieczytelne menu – gigant z Mountain View planuje dodać do niego proste ikony.

Reklama

Popularnej przeglądarce nie da się odmówić funkcjonalności – aplikacja jest w stanie chociażby oznaczyć szybkie strony, zaplanować pobieranie czy ostrzec przed autouzupełnianiem w podejrzanych formularzach. Są jednak takie pola, na których przeglądarka trochę niedomaga. Jedną sprawą jest zasobożerność, a drugą… intuicyjność.

Chrome
Chrome czy Edge? ;)

Nie wiem czy sam kiedykolwiek wprost pomyślałem o tym, że w Google Chrome brakuje ikonek, ale złapałem się na tym, że przeglądarka nie jest wybitnie intuicyjna. Nie szukając daleko, regularnie na smartfonie rozglądam się za funkcją Znajdź na stronie – korzystam z niej na tyle rzadko, że nie jestem w stanie trafić w przycisk na zasadzie „odruchu”. Inna sprawa, że intuicyjnie poszukuję hasła Wyszukaj.

Ikony w menu Google Chrome

Jeśli macie podobne odczucia, to mam dobre wieści. Jak donosi portal Android Police, deweloperzy pracujący nad przeglądarką zaplanowali odświeżenie menu kontekstowego w obrębie mobilnej przeglądarki.

Jak możecie zobaczyć na zrzutach ekranu, w Google Chrome 86 można nie tylko włączyć ikony menu kontekstowego, ale także zgodzić się na małą rearanżację. Pozycje w menu ustawiają się kategoriami, a poszczególne grupy są delikatnie oddzielone. Oczywiście wszystkie zmiany przeprowadza się poprzez włączenie odpowiednich flag na chrome://flags.

Póki co to tylko beta, ale nie sądzę, żeby Google zrezygnowało z tej funkcji

Póki co, żeby skorzystać z nowej funkcji trzeba korzystać z Chrome Beta (lub Chrome Canary) – odświeżone menu kontekstowe ma pojawić się dopiero w 86 wersji przeglądarki. Nowości wydają mi się jednak być na tyle proste i skuteczne, że nie sądzę, żeby deweloperzy z niej zrezygnowali.