przeglądarka internetowa google chrome internet browser
Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Serio, dopiero teraz? Google Chrome na Androida przejdzie na 64 bity

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa, czyli Google Chrome, w wersji na Androida to wciąż aplikacja 32-bitowa. Wkrótce ma to się jednak zmienić.

Reklama

Firmie z Mountain View brakuje konsekwentnego podejścia

Google i Microsoft, w przeciwieństwie do Apple, mają problem ze zdecydowanym wprowadzaniem zmian w swoich produktach. Owszem, ostatnio zdarza im się częściej prezentować bardziej innowacyjne rozwiązania, ale gorzej z ich wdrażaniem.

W przypadku Google, dobrym przykładem jest chociażby niepewność dalszego rozwoju Android Auto na ekranie smartfona, powolne dodawanie ciemnego trybu do mobilnych aplikacji czy przejście na oprogramowanie 64-bitowe na Androidzie. Otrzymujemy więc dodatkowy chaos, jakby już sama fragmentacja Androida nie wystarczała.

Google Chrome zadebiutuje w wersji 64-bitowej

Pierwsza wersja Androida, która obsługiwała architekturę 64-bitową, to 5.0 Lollipop. Zadebiutowała ona w listopadzie 2014 roku i pozwoliła znacznie lepiej wykorzystać możliwości nowoczesnych procesorów. Mogłoby się wydawać, że Google szybko przepisze swoje aplikacje, aby tak samo jak system operacyjny, były wersjami 64-bitowymi. Cóż, firmie zabrakło chęci i konsekwentnego podejścia.

Ile czasu musieli czekać użytkownicy Chrome’a, jednej z najważniejszych i najpopularniejszych aplikacji na Androidzie, na przejście na 64-bitową architekturę? Prawie 6 lat. Tak, dobrze czytacie. Google od premiery Androida Lollipop cały czas rozwijało swoją przeglądarkę w wydaniu 32-bitowym. Warto dodać, że użytkownicy iOS, Windowsa czy macOS dawno temu otrzymali przeglądarkę dostosowaną do systemów 64-bitowych.

Chrome na Androida w wersji 64-bitowej. (fot. Android Police)

Obecna wersja stabilna (83) i beta (84) Chrome’a na Androida to wciąż aplikacje 32-bitowe. Dopiero wydanie Dev (85) i Canary (86) są oprogramowaniem, które potrafi wykorzystać potencjał 64 bitów.

Niestety, szykowane nowości w Chrome mogą wiązać się z dodatkową fragmentacją. Jak informuje serwis Android Police, wersja 64-bitowa działa obecnie tylko na urządzeniach z Androidem 10 i nowszym. Oznacza to, że z aplikacji może skorzystać około 8% użytkowników systemu Google. Pozostaje mieć nadzieję, że zmieni się to do momentu premiery stabilnej wersji Chrome’a 85, która planowana jest na sierpień tego roku.

Polecamy również: