Serio, dopiero teraz? Google Chrome na Androida przejdzie na 64 bity
Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Serio, dopiero teraz? Google Chrome na Androida przejdzie na 64 bity

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa, czyli Google Chrome, w wersji na Androida to wciąż aplikacja 32-bitowa. Wkrótce ma to się jednak zmienić.

Firmie z Mountain View brakuje konsekwentnego podejścia

Google i Microsoft, w przeciwieństwie do Apple, mają problem ze zdecydowanym wprowadzaniem zmian w swoich produktach. Owszem, ostatnio zdarza im się częściej prezentować bardziej innowacyjne rozwiązania, ale gorzej z ich wdrażaniem.

W przypadku Google, dobrym przykładem jest chociażby niepewność dalszego rozwoju Android Auto na ekranie smartfona, powolne dodawanie ciemnego trybu do mobilnych aplikacji czy przejście na oprogramowanie 64-bitowe na Androidzie. Otrzymujemy więc dodatkowy chaos, jakby już sama fragmentacja Androida nie wystarczała.

Google Chrome zadebiutuje w wersji 64-bitowej

Pierwsza wersja Androida, która obsługiwała architekturę 64-bitową, to 5.0 Lollipop. Zadebiutowała ona w listopadzie 2014 roku i pozwoliła znacznie lepiej wykorzystać możliwości nowoczesnych procesorów. Mogłoby się wydawać, że Google szybko przepisze swoje aplikacje, aby tak samo jak system operacyjny, były wersjami 64-bitowymi. Cóż, firmie zabrakło chęci i konsekwentnego podejścia.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Ile czasu musieli czekać użytkownicy Chrome’a, jednej z najważniejszych i najpopularniejszych aplikacji na Androidzie, na przejście na 64-bitową architekturę? Prawie 6 lat. Tak, dobrze czytacie. Google od premiery Androida Lollipop cały czas rozwijało swoją przeglądarkę w wydaniu 32-bitowym. Warto dodać, że użytkownicy iOS, Windowsa czy macOS dawno temu otrzymali przeglądarkę dostosowaną do systemów 64-bitowych.

Serio, dopiero teraz? Google Chrome na Androida przejdzie na 64 bity
Chrome na Androida w wersji 64-bitowej. (fot. Android Police)

Obecna wersja stabilna (83) i beta (84) Chrome’a na Androida to wciąż aplikacje 32-bitowe. Dopiero wydanie Dev (85) i Canary (86) są oprogramowaniem, które potrafi wykorzystać potencjał 64 bitów.

Niestety, szykowane nowości w Chrome mogą wiązać się z dodatkową fragmentacją. Jak informuje serwis Android Police, wersja 64-bitowa działa obecnie tylko na urządzeniach z Androidem 10 i nowszym. Oznacza to, że z aplikacji może skorzystać około 8% użytkowników systemu Google. Pozostaje mieć nadzieję, że zmieni się to do momentu premiery stabilnej wersji Chrome’a 85, która planowana jest na sierpień tego roku.

Polecamy również: