Google Chrome na Androida ostrzeże, że nasze hasło nie jest bezpieczne
(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome na Androida ostrzeże, że nasze hasło nie jest bezpieczne

Nawet największym firmom technologicznym zdarzają się wycieki danych logowania użytkowników. W związku z tym, nowa funkcja w Google Chrome na Androida może okazać się niezwykle przydatna.

Sprawdź, czy Twoje hasło jest bezpieczne

Dostępne są usługi, które pozwalają sprawdzić, czy nasze dane logowania krążą po sieci. Jedną z najbardziej znanych jest Have I Been Pwned. Wystarczy przejść na stronę internetową, a następnie wprowadzić adres e-mail lub hasło. Po kliknięciu na przycisk pwned? rozpocznie się przeszukiwanie bazy danych, która zawiera informacje wyciągnięte z wielu popularnych wycieków.

Możliwe jest również skorzystanie z narzędzia rozwijanego przez Google. Obecnie w menedżerze haseł wdrażana jest funkcja Sprawdzanie Hasła. Informuje ona, czy któreś z używanych haseł jest słabe, czy służy ono już do logowania na innych witrynach i usługach, czy może zostało już kiedyś naruszone. Ponadto, użytkownicy przeglądarki Chrome na desktopie mogą sięgnąć po oficjalne rozszerzenie, które sprawdza dane logowania.

Chrome na Androidzie sprawdzi hasła

Wkrótce funkcja informowania o jakości używanego hasła pojawi się w Chrome na Androidzie. Takie podejście jest lepsze niż zewnętrzne narzędzia – wielu użytkowników po prostu nie ma pojęcia o ich istnieniu. Co więcej, nie każdy pamięta, aby sprawdzić wszystkie swoje hasła.

Google Chrome na Androida ostrzeże, że nasze hasło nie jest bezpieczne
(fot. Android Police)

Obecnie nowość pozostaje w fazie testów i jest dostępna w Chrome Beta. Jej aktywacja wymaga przejścia do ustawień flag i włączenia opcji Password leak detection. Następnie należy ponownie uruchomić przeglądarkę. Niektórzy testerzy korzystający z wczesnego kanału Canary mogą już widzieć funkcję bez konieczności przechodzenia do konfiguracji flag.

Opcja pojawia się w ustawieniach haseł w Google Chrome. Po jej aktywacji, przeglądarka powinna automatycznie poinformować użytkownika, że jego hasło mogło zostać naruszone i zalecana jest jego zmiana. Należy jednak pamiętać, że obecnie funkcja jest w fazie testów i może nie działać poprawnie.

Nie wiemy, kiedy Google zdecyduje się na udostępnienie opcji sprawdzania haseł u wszystkich użytkowników. Obecnie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na aktualizację stabilnego Chrome’a.

źródło: Android Police