(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome na Androida ostrzeże, że nasze hasło nie jest bezpieczne

Nawet największym firmom technologicznym zdarzają się wycieki danych logowania użytkowników. W związku z tym, nowa funkcja w Google Chrome na Androida może okazać się niezwykle przydatna.

Sprawdź, czy Twoje hasło jest bezpieczne

Dostępne są usługi, które pozwalają sprawdzić, czy nasze dane logowania krążą po sieci. Jedną z najbardziej znanych jest Have I Been Pwned. Wystarczy przejść na stronę internetową, a następnie wprowadzić adres e-mail lub hasło. Po kliknięciu na przycisk pwned? rozpocznie się przeszukiwanie bazy danych, która zawiera informacje wyciągnięte z wielu popularnych wycieków.

Reklama

Możliwe jest również skorzystanie z narzędzia rozwijanego przez Google. Obecnie w menedżerze haseł wdrażana jest funkcja Sprawdzanie Hasła. Informuje ona, czy któreś z używanych haseł jest słabe, czy służy ono już do logowania na innych witrynach i usługach, czy może zostało już kiedyś naruszone. Ponadto, użytkownicy przeglądarki Chrome na desktopie mogą sięgnąć po oficjalne rozszerzenie, które sprawdza dane logowania.

Chrome na Androidzie sprawdzi hasła

Wkrótce funkcja informowania o jakości używanego hasła pojawi się w Chrome na Androidzie. Takie podejście jest lepsze niż zewnętrzne narzędzia – wielu użytkowników po prostu nie ma pojęcia o ich istnieniu. Co więcej, nie każdy pamięta, aby sprawdzić wszystkie swoje hasła.

(fot. Android Police)

Obecnie nowość pozostaje w fazie testów i jest dostępna w Chrome Beta. Jej aktywacja wymaga przejścia do ustawień flag i włączenia opcji Password leak detection. Następnie należy ponownie uruchomić przeglądarkę. Niektórzy testerzy korzystający z wczesnego kanału Canary mogą już widzieć funkcję bez konieczności przechodzenia do konfiguracji flag.

Opcja pojawia się w ustawieniach haseł w Google Chrome. Po jej aktywacji, przeglądarka powinna automatycznie poinformować użytkownika, że jego hasło mogło zostać naruszone i zalecana jest jego zmiana. Należy jednak pamiętać, że obecnie funkcja jest w fazie testów i może nie działać poprawnie.

Nie wiemy, kiedy Google zdecyduje się na udostępnienie opcji sprawdzania haseł u wszystkich użytkowników. Obecnie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na aktualizację stabilnego Chrome’a.

źródło: Android Police