przeglądarka Google Chrome browser
Google Chrome (źródło: Google)

Google Chrome bez funkcji synchronizacji. Spokojnie, tylko w starszych wersjach

Google Chrome jest zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką sieciową dostępną na rynku, której używa znacząca część internetu. Jak się okazuje, Google wyłączy jedno z ważniejszych udogodnień, a mianowicie synchronizację dla pewnych wersji przeglądarek. Bez obaw, jedynie te starsze zostaną pozbawione tej funkcji.

Reklama

Starsze wersje Google Chrome bez synchronizacji

Synchronizacja w przeglądarce Chrome jest dla wielu niezbędna i to główny powód, dla którego korzystają z tej, a nie innej. Funkcja ta przydaje się głównie posiadaczom smartfonów z Androidem, który – jak wiadomo – opiera się na usługach Google, a aplikacje giganta oprogramowania z Mountain View są na stałe zintegrowane z systemem sygnowanym zielonym ludzikiem.

Funkcja synchronizacji oferuje przede wszystkim generowanie losowych haseł, a także ich zapisywanie, a później automatyczne logowanie do kont. Co więcej, synchronizowane są także wtyczki, motywy czy ustawienia, karty płatnicze, adresy oraz historia, w tym otwarte karty, dzięki którym można łatwo kontynuować daną czynność na innym urządzeniu – laptopie czy smartfonie z Chrome.

google chrome
(fot. Google)

Jak się okazuje, Google zadecydowało się wyłączyć synchronizacje dla starszych wersji Google Chrome. Obecnie mamy aktualizację przeglądarki z oznaczeniem 95, natomiast funkcja zostanie wyłączona dla wersji 48 i starszych.

Dla przypomnienia, Chrome 48 został wydany w 2016 roku. Fakt braku dalszego wsparcia nie powinien nikogo zatem dziwić – mało kto używa tak starych wersji przeglądarek (najwyżej komputery z Windowsem XP, który wspiera maksymalnie Chrome 49).

Osoby, które korzystają z funkcji synchronizacji, raczej już dawno przerzuciy się na nieco nowszy system – Windows 10 czy najnowszy Windows 11. Synchronizacja bowiem najczęściej dotyczy ważnych danych, takich jak hasła czy karty płatnicze, a starsze wersje nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa.

Producent pozostawia jednak trochę czasu na aktualizację, ponieważ wyłączenie funkcji dla wersji M48 nastąpi wraz z nadchodzącą aktualizacją przeglądarki Google Chrome 96.