fot. Philips

Android TV zaktualizowany do Androida 10

Android jest multiplatformowy, dzięki czemu może kontrolować pracę zarówno urządzeń mobilnych (smartfony, tablety), jak i wearables (Wear OS by Google), czy telewizorów. W przypadku tych ostatnich nosi on nazwę Android TV. Google poinformowało, że wydanie oparte na Androidzie 10 jest już dostępne. Deweloperzy otrzymają też specjalny zestaw do testowania swoich aplikacji.

Android TV miał swoją premierę 25 czerwca 2014 roku, a więc niemal pięć i pół roku temu. Google nieustannie go rozwija, aby jak najlepiej odpowiadał na stale zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jako że Android 10 został już oficjalnie udostępniony i trafia na kolejne modele smartfonów, przyszedł czas, żeby zaktualizować platformę stworzoną z myślą o telewizorach.

Android TV 10

Od samego początku Google ściśle współpracowało z deweloperami, aby dostarczyć użytkownikom szerokie spektrum aplikacji, w końcu to one są w przypadku tej platformy najważniejsze. Gigantowi z Mountain View udało się też wypromować tę usługę, ponieważ na rynek trafiło wiele przystawek i telewizorów z Android TV – aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych systemów na tego typu sprzęt.

Google poinformowało, że (nareszcie) Android 10 (Android API level 29) trafia do Android TV wraz najnowszymi usprawnieniami wydajności i zabezpieczeniami, które przyniosło ze sobą dziesiąte wydanie Zielonego Robota. Producent spodziewa się, że za sprawą Project Treble proces aktualizacji przebiegnie bardzo sprawnie. Przy okazji deklaruje też większe bezpieczeństwo prywatnych danych użytkowników dzięki szyfrowaniu. TLS 1.3 domyślnie zapewnia także lepszą wydajność i jest zgodny ze standardem TLS.

Google zaprezentowało również nowy zestaw ADT-3, lecz nie jest on przeznaczony dla przeciętnych użytkowników. Powstał on z myślą o deweloperach, bowiem gigant z Mountain View chciał im dostarczyć odpowiednie narzędzie do testowania kompatybilności aplikacji na Android TV bazującym na Androidzie 10. Dzięki temu będą się mogli upewnić, że ich programy zadziałają poprawnie na nowej platformie.

Zestaw ADT-3 do testowania nowego Android TV (źródło: Android Developers Blog)

ADT-3 oferuje procesor składający się z czterech rdzeni ARM Cortex-A53, a także 2 GB DDR3 RAM i wyjście 4Kp60 HDR HDMI 2.1. Zestaw będzie dostępny dla deweloperów w ciągu najbliższych miesięcy – będą go mogli kupić online bezpośrednio u partnera OEM. Google nie podało natomiast informacji, kiedy Android TV 10 zacznie trafiać do zwykłych użytkowników, ale to już powinno zależeć od producentów sprzętu (najlepiej pod względem aktualizacji wypada sprzęt Nvidia – Shield TV, z kolei innych marek już trochę gorzej).

Źródło: Android Developers Blog via Android Police