Ostrzeżenia o nieznanym urządzeniu śledzącym, funkcja Google, wykrywanie trackerów, lokalizatorów, tagów na smartfonach z Androidem
Ostrzeżenia o nieznanych urządzeniach śledzących (źródło: Google)

Śledzenie właścicieli smartfonów z Androidem będzie jeszcze trudniejsze

Google ulepsza „Ostrzeżenia o nieznanym urządzeniu śledzącym”. Teraz, gdy Twój smartfon z Androidem wykryje, że ktoś Cię śledzi, będziesz mieć dwie dodatkowe opcje. Jakie?

Google ulepsza ostrzeżenia o nieznanym urządzeniu śledzącym na Androidzie

Lokalizatory to przydatne urządzenia, oparte najczęściej o łączność Bluetooth. Dzięki temu, że sprzęt ten ma zazwyczaj niewielkie rozmiary, użytkownik może przypiąć go do pęku kluczy, plecaka czy innej cennej rzeczy, aby stale wiedzieć, gdzie się znajduje. W gąszczu pozytywów zawsze pojawia się jednak niepewność, że ktoś może wykorzystać tego typu akcesorium do śledzenia innej osoby bez jej wiedzy i zgody.

Google podczas wydarzenia I/O 2023 oficjalnie zaprezentowało nowe funkcje Androida. Wśród nich pojawiły się ostrzeżenia o nieznanych urządzeniach śledzących. Jest to powiadomienie wyświetlane na smartfonie w formie ostrzeżenia o wykryciu nieznanego urządzenia, za pomocą którego ktoś może Cię śledzić. Technologiczny gigant ulepsza tę funkcję, aby użytkownicy mogli otrzymywać alerty o podejrzanych lokalizatorach jeszcze szybciej. Google wprowadza też dwie nowe opcje tagów, które są zgodne z usługą „Znajdź moje urządzenie”.

Po pierwsze użytkownicy mogą czasowo wstrzymywać aktualizacje lokalizacji smartfona na 24 godziny, dzięki czemu Twoje urządzenie nie będzie mogło zostać wykryte przez nieznane trackery. Dodatkowo osoba, która otrzyma ostrzeżenie o nieznanym sprzęcie śledzącym, może użyć opcji „Znajdź w pobliżu”. Funkcja ta pozwoli na zlokalizowanie danego akcesorium, a Twój smartfon zaprowadzi Cię wprost do niego.

Android wykrył tracker śledzący – przypominamy, co robić

Otrzymałeś/łaś ostrzeżenie o nieznanym urządzeniu śledzącym – co teraz? Android prześle Ci wskazówki na temat sposobu odnalezienia lokalizatora i postępowania, a także metod wyłączenia akcesorium w zależności od jego rodzaju. Pierwsze, co może przyjść do głowy większości z nas, to wyłączenie Bluetooth lub lokalizacji w smartfonie. Pamiętajcie, że to nie wystarczy, aby nie dało się Was śledzić.

Gdy otrzymasz powiadomienie, na początek stuknij w nie i otwórz mapę. Zobaczysz na niej lokalizację trackera, który wykrył Twój smartfon. Następnie możesz sprawdzić, gdzie akcesorium zostało ukryte – wystarczy, że klikniesz „Włącz dźwięk”, a tracker od razu zacznie wydawać dźwięki. Co istotne – właściciel podrzuconego urządzenia nie będzie wiedział, że odtwarzasz dźwięk.

Jeśli uda Ci się namierzyć lokalizator, kliknij na smartfonie polecenie „Dalsze kroki”. Jeżeli uważasz, że Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone, skieruj się w bezpieczne miejsce publiczne, skontaktuj się z policją bądź zaufaną osobą. Android pomoże Ci pobrać i zapisać wszelkie informacje na temat znalezionego trackera. Wyłączanie wykrytego produktu realizowane jest na różne sposoby – w zależności od producenta danego akcesorium.