Aorus DDR5 RGB
źródło: GIGABYTE

GIGABYTE wchodzi na rynek pamięci DDR5

Wraz z 12. generacją procesorów Intel Alder Lake, zadebiutowały płyty główne obsługujące pamięci operacyjne nowej, piątej generacji. Wielu producentów sprzętu komputerowego zdążyło już wprowadzić swoje kości, natomiast GIGABYTE dopiero teraz ogłasza swoje nowe moduły. Pamięci mogą okazać się ciekawym wyborem dla wymagających entuzjastów sprzętu komputerowego, a także overclockerów.

GIGABYTE AORUS DDR5 RGB – zestaw pamięci z wysokimi możliwościami overclocku

Gamingowa submarka GIGABYTE zaprezentowała swoje najnowsze zestawy pamięci operacyjnych RAM. W październiku pojawiły się pierwsze informacje na temat modułów AORUSA. Niemniej jednak były to nieoficjalne dane, które mówiły o dość podstawowych wariantach, pozbawionych dodatkowego podświetlenia RGB o niższych taktowaniach modułów na poziomie 5200 MHz (MT/s), czyli nieco wyższe od podstawowych.

Teraz, na oficjalnej stronie GIGABYTE, pojawiły się potwierdzone informacje, które ujawniają pełną specyfikację kości.

Aorus DDR5 RGB
źródło: GIGABYTE

Najnowsze zestawy pamięci AORUS DDR5 RGB będą dostępne w konfiguracji o częstotliwości 6000 MHz i timingach 40-40-40-76 (opóźnienia CL40). W pudełku znajdą się dwa moduły, każdy o pojemności 16 GB (łącznie 32 GB).

Jak możemy się spodziewać, pamięci razem działają w konfiguracji dwukanałowej. Nikogo nie zaskoczę mówiąc, że moduły wspierają technologię XMP 3.0 z trzema gotowymi trybami. Co najciekawsze producent zaimplementował tu technikę DDR5 XMP Booster, która ma za zadanie wybrać najlepszy możliwy tryb pracy.

Na pokładzie AORUS DDR5 RGB znajduje się zintegrowany system chłodzenia, który obejmuje radiator wykonany z połączenia dwóch metali – aluminium oraz miedzi, z dodatkową powłoką nano-karbonową, a także dodatkową, czarną powłokę. Kości DDR5, a także moduły zarządzające energią generują masę ciepła – szczególnie po dodatkowym podkręceniu, gdzie wyższe napięcia powodują dodatkową emisję energii. Tak solidny system chłodzenia zapewni zdecydowanie wyższą wydajność, bowiem moduły nie będą się tak nagrzewały.

Aorus DDR5 RGB
źródło: GIGABYTE

Na koniec warto dodać, że na górnej części modułu zamontowany został pasek LED RGB, który obejmuje 8 niezależnych diod. Podświetleniem można sterować przy pomocy autorskiej aplikacji RGB Fusion.

Jak na razie nie wiemy, kiedy pamięci trafią na rynek, a także ile będą kosztować.