(fot. Apple)

Gamingowy MacBook z procesorem AMD?

Pogłoski o tym, że Apple zamierza wprowadzić na rynek komputer dedykowany graczom krążą w internecie już od jakiegoś czasu. Fragment kodu najnowszej bety macOS podsycił spekulacje odnośnie tego, jakie podzespoły znajdą się w tym komputerze.

Koniec monopolu Intela?

Od momentu rozstania się z architekturą PowerPC, w komputerach firmy Apple stosowane są wyłącznie procesory produkcji Intela. Okazuje się, że wkrótce może się to zmienić. Winnym powstania pogłosek jest sam gigant z Cupertino, który w najnowszej wersji beta systemu macOS – 10.15.4 Beta 1 zawarł w kodzie odwołania do poszczególnych układów APU produkcji AMD. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez jednego z badaczy kodu nowej wersji systemu na Twitterze, znalazły się tam odwołania do APU Picasso, Raven, Renoir czy Vangogh.

Reklama

Do MacBooka w czerwieni daleka droga

Oczywiście, pojawienie się w kodzie systemu odwołań do produktów AMD nie oznacza jeszcze, że MacBook wykorzystujący APU czerwonych kiedykolwiek powstanie. Być może Apple właśnie prowadzi jakieś testy na tych układach, być może jedynie weryfikuje możliwości zmiany dostawcy sprzętu. To, na tą chwilę, wyłącznie spekulacje, jednak warto im się przyjrzeć uważnie, ponieważ ewentualna decyzja o skorzystaniu z układów zintegrowanych firmy AMD może okazać się rozwiązaniem korzystnym zarówno dla producenta komputerów, jak i ich nabywców. 

MacBook Pro 2016 (fot. pixabay.com)

Kolejne generacje komputerów z logiem nadgryzionego jabłka wykorzystują układy graficzne produkcji AMD, więc implementacja rozwiązań tego producenta nie powinna wymagać większych nakładów. Co istotne, układy APU AMD cieszą się bardzo dobrą opinią, oferując satysfakcjonującą moc obliczeniową zarówno po stronie procesora, jak i zintegrowanej z nim grafiki. Być może to właśnie ta kwestia stoi za możliwym debiutem MacBooka z AMD na pokładzie.

(fot. iFixit)

Jak wspomniałem wcześniej, na tą chwilę to wyłącznie spekulacje powstałe w oparciu o kilka linijek kodu i domysły użytkowników. Na szczegóły przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać, być może do przyszłego roku. Nie jest bowiem pewne, czy gamingowy MacBook zmieści się w harmonogramie modernizacji sprzętu Apple już teraz.

Źródło: SlashGear