The Robert N. Boyce Building in Santa Clara, California, is the world headquarters for Intel Corporation. This photos is from Oct. 26, 2017. (Credit: Walden Kirsch/Intel Corporation)

Intelowi źle się wiedzie? Nonsens, jest lepiej niż kiedykolwiek!

Ostatnie wieści dotyczące firmy Intel nie napawały optymizmem i wydawać by się mogło, że dominacja AMD na rynku procesorów dla odbiorców indywidualnych może jej sporo zaszkodzić. Jako że Intel właśnie opublikował wyniki finansowe za 2019 rok, można powiedzieć tylko jedno: nic z tych rzeczy.

Reklama

Co tam panie u niebieskich?

Ano wszystko w porządku. Ba, lepiej niż kiedykolwiek! Przychód całej firmy w 2019 roku sięgnął niebotycznego poziomu 72 miliardów dolarów, czyli o 2% więcej w stosunku do roku 2018. Przełożyło się to na 21 miliardów dolarów czystego dochodu, imponujące!

Co istotne, firma przyniosła zyski w niemal wszystkich najistotniejszych aspektach swojej działalności. Chociażby przychód z procesorów notebookowych, który wzrósł o 2%. Warto jednak zwrócić uwagę również na procesory dla… pecetów. Tu, mimo zebranych czarnych chmur, co prawda wzrostu nie było, ale spadku też nie.

Reklama

Internet rzeczy – tu jest przyszłość

Tym, na co najbardziej warto zwrócić uwagę jest jednak wzrost zysków ze sprzedaży technologii internetu rzeczy. Ten, w skali rok do roku, wzrósł o aż 11%, uznając konto Intela kwotą 3,8 miliarda dolarów. Można mieć uzasadnione przypuszczenia, że właśnie IoT jest kierunkiem, na który firma postawi najmocniej w ciągu najbliższych kilku lat.

Procesory dla pecetów? A komu to potrzebne?

Niektórzy analitycy w dalszym ciągu dziwią się polityce Intela w kwestii dostarczania procesorów do komputerów osobistych, a konkretnie postawie wyraźnie wskazującej na lekkie odpuszczenie rynku. Wystarczy jednak przyjrzeć się chwilę obecnej sytuacji i temu, z jakich urządzeń klienci indywidualni korzystają najczęściej, by wyjść z założenia, że mocne inwestowanie w tą technologię wcale nie musi się zwrócić.

Obecnie zdecydowana większość komputerów nabywanych do użytku domowego to laptopy, gdzie Intel w dalszym ciągu ma gigantyczną przewagę. Na budowę komputera stacjonarnego decydują się głównie ci, którzy z jakiś konkretnych powodów potrzebują zwiększonej wydajności w rozsądnej cenie – najczęściej gracze i mniej zamożni twórcy, którzy nie chcą inwestować w profesjonalne stacje robocze. Czy to na tyle duży rynek by było o co kruszyć kopie z AMD? Obawiam się, że niekoniecznie, a wyniki finansowe Intela tylko potwierdziły moje obawy. Przyszłość ma na imię IoT.

Źródło: Telecoms.com

  1. A jak gdzieś pisałem że Intel i tak wyjdzie na swoje bo procesory do domu to tylko margines to wieszali na mnie psy i byłem bluźniercą bo #AMDlepsze :D

    1. Nie wiem czy AMD lepsze ale na cenę procesorów Intela zadziałało jak nic nigdy wcześniej a to dla użytkowników na 100 procent lepsze. Najgorsze dla nas jest przekonanie producenta o braku konkurencji.

  2. Intel jakiś czas temu robił konferencję na której twierdzili że 6-rdzeniowy i 6-wątkowy Core i5-9600KF jest wydajniejszy od 8-rdzeniowego i 16-wątkowego Ryzen 7 3800X. Gadać sobie mogą co chcą ;)

  3. Mi się podoba , że Intel korzysta jeszcze z dobrej koniunktury jaka mu pozostała.Ktoś myśli , że premiera Zen 2 od AMD zrobiła największą krzywdę Intelowi w historii ale to nie jest prawda.Najpierw detaliczny konsument docenił co jest lepsze teraz na rynku.Intel do tej pory w wielu testach porównuje się z generacją Zen+ i przewagę ma istotną ale Zen 2 od AMD już jest od dłuższego czasu na rynku.Zobaczymy co będą pisać „marketingowcy” od Intela po premierze Zen 3.

    1. Jeszcze nigdy w historii rywalizacja między Intelem a AMD nie podlegała tak szybkim zmianom.AMD zaś nigdy tak szybko nie zdobywało rynku detalicznego.Kilka miesięcy po premierze mobilnych układów APU od AMD będziemy co chwile słyszeć o Zen 3.W tej chwili Intel robi wszystko by za dużo osób nie dało się namówić na nowe APU od AMD.Już są ochy i achy jakie Tiger Lake U wydaje się super a to druga generacja nowoczesnej archi Intela , która dopakowuje do IPC kolejne procenty.A nowy Zen od AMD w tym przypadku z literką 3 postawi kropkę na końcu zdania.
      https://uploads.disquscdn.com/images/00e53b4c17fb35775ce6871bd5e4fed452be7303462e95877ee4f5ca18b02275.png

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama