(fot. Apple)

Apple naruszyło patenty? Twórca aplikacji pozywa firmę za funkcję Sign in With Apple

Czyżby firma Apple, z zapałem chroniąca własnych patentów, naruszyła cudzą własność intelektualną? Tak przynajmniej twierdzi jeden z twórców aplikacji i wskazuje na sposób działania Sign in with Apple.

Sign in with Apple ma jedną ważną zaletę

Jedną z ciekawszych nowości przedstawionych podczas tegorocznej konferencji WWDC jest możliwość logowania się z użyciem konta Apple. Sign in with Apple to rozwiązanie stanowiące konkurencję dla chociażby logowania się za pomocą Google czy Facebooka.

Główną zaletą jest zdrowsze podejście do prywatności użytkowników niż w konkurencyjnych produktach. Podczas korzystania z Sign in with Apple automatycznie generowany jest unikalny adres e-mail, przypisany wyłącznie do danej witryny czy usługi. Z kolei dane użytkownika pozostają niewidoczne dla usługodawcy.

Funkcja Sign in with Apple może okazać się problematyczna

Niewykluczone, że prawnicy Apple będą musieli niebawem udać się do sądu, aby bronić Sign in with Apple. Blix, twórca klienta poczty elektronicznej Blue Mail twierdzi, że firma z Cupertino naruszyła jego patenty. Co więcej, wniósł już pozew przeciwko Apple do amerykańskiego sądu w Delaware.

iOS 13 – wrażenia po przejściu na ciemną stronę mocy

Według firmy Blix, rozwiązania zastosowane w Sign in with Apple, które dotyczą generowania unikalnego adresu e-mail, oparte są na funkcji Udostępnij e-mail z aplikacji Blue Mail. Pozwala ona na stworzenie publicznego adresu e-mail, który następnie użytkownik może wykorzystywać bez podawania swojego prawdziwego adresu.

Nie jest to pierwszy pojedynek między firmą Blix a Apple. Wcześniej pojawiło się oskarżenie o nieuczciwe tłumienie popularności Blue Mail w App Store. Twórcy twierdzili, że problemy w pozycjonowaniu sprawiły, że ich aplikacja spadła na 143 pozycję. Z kolei, podczas innego sporu, Blue Mail dostępny w Mac App Store został usunięty przez Apple ze względu na rzekome kopiowanie innego programu o nazwie TypeApp.

Coś czuję, że nie jest to ostatnie starcie między twórcami Blue Mail a Apple. Firmy najwidoczniej nie mogą dojść do porozumienia i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Obecnie pozostaje czekać na dalszy rozwój sprawy z oskarżeniem o wykorzystanie patentów w Sign in with Apple.

Polecamy również:

Apple chce zrewolucjonizować klawiatury w iPadach

źródło: Engadget, Beebom