Nowa funkcja „Reguły” w Androidzie 10 zaczyna pojawiać się na smartfonach Google Pixel

Jeśli jesteście posiadaczami smartfona Google z linii Pixel, na którym zainstalowany jest Android 10, powinniście zobaczyć w ustawieniach systemu nową opcję. Albo przynajmniej jej wyczekiwać.

Reklama

Pierwsze wersje testowe Androida 10 wyposażone były w funkcję „Reguły”. Pozwalała ona na utworzenie pewnych zasad działania urządzenia, które mogłyby zautomatyzować włączanie czy wyłączanie niektórych aplikacji czy trybów działania smartfona w określonych scenariuszach. Przykładowo, bazując na naszej lokalizacji, Pixel samodzielnie włączałby antenę Wi-Fi po dotarciu do miejsca określonego jako „Dom”. Co prawda w finalnej wersji systemu, która dostępna jest już od półrocza, funkcji „Reguł” zabrakło, ale teraz wdrażana jest ona ponownie.

„Reguły” na Androidzie 10 w Pikselach

Możemy sprawdzić, czy Reguły udostępniono nam na naszego Piksela, jeśli udamy się do panelu Ustawień, wybierzemy z końca listy sekcję System, a następnie Zaawansowane. Tam znajdziemy grupę przełączników nowej funkcji.

Reklama

Jak na razie, zakres możliwych schematów do ustawienia, jest niezwykle wąski. Możemy wyciszyć dzwonki lub włączyć wibracje automatycznie po połączeniu się z jakąś siecią Wi-Fi lub znalezieniu się w określonej lokalizacji. I to na razie wszystko.

Podczas przechodzenia do menu wyboru Reguł, mamy też przełącznik Sugestii, który po włączeniu (to jest domyślna wartość), będzie nam podpowiadał, z jakiej Reguły moglibyśmy skorzystać. Telefon będzie więc zauważał i podsumowywał nasze zwyczaje związane z korzystaniem z telefonu w określonych miejscach.

Szkoda, że na razie dostępne opcje są tak ubogie. Nakładki systemowe innych producentów pozwalają na przykład na wyłączanie czy włączanie anteny Wi-Fi w zależności od lokalizacji. Nie mówię już o aplikacjach zewnętrznych deweloperów, którzy podobne funkcje oferowały już całe lata temu (na przykład darmowy Automate czy płatny Tasker). Miło jednak, że cokolwiek w tym stylu pojawiło się na Pikselach. Liczę, że wkrótce do dostępnych kilku Reguł wkrótce dołączą następne.

Nie będzie niespodzianki. Samsungi Galaxy S8 i Note 8 bez aktualizacji do Androida 10

źródło: własne dzięki Android Authority