Nowa funkcja "Reguły" w Androidzie 10 zaczyna pojawiać się na smartfonach Google Pixel 19

Nowa funkcja „Reguły” w Androidzie 10 zaczyna pojawiać się na smartfonach Google Pixel

Jeśli jesteście posiadaczami smartfona Google z linii Pixel, na którym zainstalowany jest Android 10, powinniście zobaczyć w ustawieniach systemu nową opcję. Albo przynajmniej jej wyczekiwać.

Pierwsze wersje testowe Androida 10 wyposażone były w funkcję „Reguły”. Pozwalała ona na utworzenie pewnych zasad działania urządzenia, które mogłyby zautomatyzować włączanie czy wyłączanie niektórych aplikacji czy trybów działania smartfona w określonych scenariuszach. Przykładowo, bazując na naszej lokalizacji, Pixel samodzielnie włączałby antenę Wi-Fi po dotarciu do miejsca określonego jako „Dom”. Co prawda w finalnej wersji systemu, która dostępna jest już od półrocza, funkcji „Reguł” zabrakło, ale teraz wdrażana jest ona ponownie.

„Reguły” na Androidzie 10 w Pikselach

Możemy sprawdzić, czy Reguły udostępniono nam na naszego Piksela, jeśli udamy się do panelu Ustawień, wybierzemy z końca listy sekcję System, a następnie Zaawansowane. Tam znajdziemy grupę przełączników nowej funkcji.

Jak na razie, zakres możliwych schematów do ustawienia, jest niezwykle wąski. Możemy wyciszyć dzwonki lub włączyć wibracje automatycznie po połączeniu się z jakąś siecią Wi-Fi lub znalezieniu się w określonej lokalizacji. I to na razie wszystko.

Podczas przechodzenia do menu wyboru Reguł, mamy też przełącznik Sugestii, który po włączeniu (to jest domyślna wartość), będzie nam podpowiadał, z jakiej Reguły moglibyśmy skorzystać. Telefon będzie więc zauważał i podsumowywał nasze zwyczaje związane z korzystaniem z telefonu w określonych miejscach.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Nowa funkcja "Reguły" w Androidzie 10 zaczyna pojawiać się na smartfonach Google Pixel 22

Szkoda, że na razie dostępne opcje są tak ubogie. Nakładki systemowe innych producentów pozwalają na przykład na wyłączanie czy włączanie anteny Wi-Fi w zależności od lokalizacji. Nie mówię już o aplikacjach zewnętrznych deweloperów, którzy podobne funkcje oferowały już całe lata temu (na przykład darmowy Automate czy płatny Tasker). Miło jednak, że cokolwiek w tym stylu pojawiło się na Pikselach. Liczę, że wkrótce do dostępnych kilku Reguł wkrótce dołączą następne.

Nie będzie niespodzianki. Samsungi Galaxy S8 i Note 8 bez aktualizacji do Androida 10

źródło: własne dzięki Android Authority