Fotograficzne porównanie: Huawei P9 vs Huawei P9 Lite | Tabletowo.pl

Fotograficzne porównanie: Huawei P9 vs Huawei P9 Lite

Dołącz do dyskusji 0

Ten materiał miał w ogóle nie powstać. Wydaje się przecież absurdalne fotograficzne porównywanie flagowego smartfona Huawei, w dodatku ze świetnym aparatem, ze średniakiem. A ja właśnie chcę Wam pokazać jakie różnice widoczne są pomiędzy tymi dwoma modelami. Różnica w cenie pomiędzy nimi to nieco ponad tysiąc złotych, więc raczej nikt nie będzie myślał nad jednym lub drugim, ale z samej czystej ciekawości postanowiłam sprawdzić, jaka i jak duża jest różnica pomiędzy P9 a P9 Lite. A skoro już to sprawdzałam, to się przecież chętnie podzielę z Wami moimi spostrzeżeniami.

Ten tekst ma sens z jeszcze jednego powodu – w celu uświadomienia części mniej zaznajomionych z technologią użytkowników, że liczba milionów pikseli tak naprawdę niewiele znaczy. Weźmy bowiem prezentowane tu dwa modele – P9 z matrycą 12 Mpix i P9 Lite – 13 Mpix. Patrząc na suche parametry techniczne można pomyśleć, że to ten drugi (i jednocześnie dużo tańszy), oferuje lepsze doznania fotograficzne. A to przecież nieprawda.

W P9 Lite znajdziemy matrycę Sony IMX214 f/2.0 (na temat wielkości piksela trudno znaleźć jakiekolwiek dane), natomiast w Huawei P9 – matrycę dostarczoną przez chińskie Sunny (choć wiele źródeł podaje tu Sony IMX286), f/2.2, rozmiar piksela 1,25 um. Mamy tu dwa obiektywy, z czego drugi odpowiedzialny jest za robienie zdjęć monochromatycznych. Jak się możecie domyślać, tylko drugi z ich oferuje możliwość zapisywania fotografii w formacie RAW.

Interfejs aparatu w obu modelach jest prawie taki sam.

W P9 wygląda tak:

a w P9 Lite tak:

Tyle teorii, jak przedstawia się praktyka?

Patrząc na poniższe fotografie trudno nie wskazać jednoznacznego pioniera – P9. Kolory zdecydowanie lepiej odwzorowane i dużo bardziej zbliżone do rzeczywistości, zdjęcia są bardziej ostre i oferują więcej detali, do tego chmury wyglądają dużo lepiej, a na wszelkiego rodzaju drzewach czy krzewach można się dopatrzeć kwiatów i pąków, tak samo jak tekstu na wszelkich tabliczkach. W przypadku P9 Lite kolory są nieco wyblakłe, brakuje im plastyczności, widać też mniej szczegółów, a w wielu przypadkach zdjęciom najnormalniej w świecie brakuje ostrości.

Kilka konkretnych przykładów:

  • cień na trawie – w Lite wygląda, jakby trawa po prostu była dwukolorowa, a nie był to cień rzucany przez drzewo,
  • zdjęcie bloku wieczorem – była tak zwana szarówka, czyli jak na P9, ale samo zdjęcie z P9 Lite może się bardziej podobać pod względem wizualnym,
  • środek zabytkowego kościoła – P9 Lite wpuścił mniej światła, dzięki czemu nie widać efektu fioletowej plamy, tu punkt dla P9 Lite,
  • góry na horyzoncie – zarys jest bardziej widoczny w P9.

Co ciekawe, przy fotografowaniu z bliskich odległości to P9 Lite lepiej odwzorował kolory – widać to po zdjęciu z Androidkiem i liśćmi z kroplami deszczu.

Oczywiście wszystkie zdjęcia były robione w trybie automatycznym, w tych samych warunkach, po sobie, żeby były maksymalnie porównywalne.

Ale to tyle pisaniny, sprawdźcie sami:

dav sdr

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav mde

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav sdr

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav mde

dav cof

dav cof

dav cof

dav sdr

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav sdr

dav cof

dav cof

dav cof

dav cof

dav mde

dav mde

dav mde

Wszystkie zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości:

Żeby jeszcze dodatkowo dopełnić ten tekst, poniżej znajdziecie porównanie tego, jak nagrywają wideo oba modele (Full HD 30 kl/s, cyfrowa stabilizacja obrazu – w obu brak optycznej):

Niniejszy materiał pokazuje, że aparat w P9 Lite, jak na średniaka, naprawdę daje radę. Ale jednocześnie daje nam znać, że dość mocno odstaje od flagowego P9, czego zresztą można się było spodziewać. Zwłaszcza, że w przypadku Huawei P9 największą rolę odgrywa możliwość robienia naprawdę świetnych zdjęć w trybie profesjonalnym z możliwością zapisywania w RAW.

Polecam też wszystkim zajrzeć do fotograficznego porównania Huawei P9 z Samsungiem Galaxy S7, by sprawdzić, jak wyglądają najlepsze smartfonowe aparaty w zestawieniu obok siebie (nie zapominając o istnieniu LG G5 i HTC 10!).

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona