(fot. Ford)

W przyszłości robokurier przyjedzie autonomicznym samochodem i przyniesie paczkę

Elektryfikacja i rozwiązania autonomiczne wprowadzą rewolucję na rynku motoryzacyjnym, co także będzie widoczne w transporcie. Możliwe, że w już niedalekiej przyszłości nasze zamówione dostarczy autonomiczny pojazd, z którego wysiądzie robokurier.

Przyglądając się wielu futurystycznym planom, które przedstawiają przyszłość motoryzacji, można zrozumieć, że jeśli zostaną one wdrożone, to czekają nas ogromne zmiany, porównywalne do rozpoczęcia masowej produkcji Forda Model T. Podczas jazdy samochodem obejrzymy Netflixa, a za kierownicą zasiądzie komputer. Tankowanie przeprowadzimy nie ruszając się z domu – wystarczy, że podłączymy wtyczkę do gniazda elektrycznego. Samochód ponadto cały czas będzie wymieniał dane z innymi pojazdami, jak i z całym smart-miastem. Niewykluczone, że znaczna część pojazdów użytkowana będzie w ramach car-sharingu.

Reklama

Oczywiście wraz z ogromnymi zmianami w sposobie przemieszczania się ludzi, najpewniej zostanie przeobrażony cały sektor usług dostarczania paczek. Możliwe, że będzie on wyglądał podobnie jak w materiale wideo udostępnionym przez Forda.

Przyszłość dostarczania paczek to roboty i autonomiczne samochody? Tak, to wysoce prawdopodobny scenariusz

Przez ostatnie miesiące Ford współpracuje z Agility Robotics nad inicjatywą, której celem jest ocenienie, w jaki sposób inteligentne roboty i autonomiczne samochody mogą razem pracować, aby efektywniej dostarczać przesyłki.

https://youtu.be/WHWciIxNK2c

Pomysł wydaje się całkiem interesujący. Robot zastępujący kuriera lub go wspomagający miałby dostarczać paczki pod same drzwi, podróżując między wyznaczonymi punktami w autonomicznym pojeździe dostawczym. Podczas podróży mógłby do ładowania wykorzystać energię zgromadzoną w akumulatorach samochodu. Z kolei ewentualny większy udźwig niż u człowieka mógłby przynieść wiele korzyści podczas wnoszenia paczek.

Co ciekawe, Agility Robotics ma już w swoim portfolio robota, który mógłby dostarczać paczki pod drzwi. Nazywa się on Digit i możecie go zobaczyć na powyższym wideo. Potrafi on naśladować chód człowieka, może przemieszczać się po nierównym terenie i wchodzić po schodach bez utraty równowagi. Został on wyposażony w szereg czujników, aby odnaleźć się w terenie i jest w stanie przenosić paczki ważące do około 18 kg.

(fot. Ford)

Należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia wyłącznie z eksperymentalnym projektem, który obecnie nie zostanie wprowadzony. Jednakże, jak najbardziej jest możliwe, że już w niedalekiej przyszłości, wychodząc do kuriera, paczkę odbierzemy z rąk robota.

Polecamy również:

Wózek sklepowy z systemami aktywnego bezpieczeństwa

źródło: BGR, Medium