Wózek sklepowy z systemami aktywnego bezpieczeństwa

To nie żart! Ford zaprezentował światu swoją wizję bezpiecznych zakupów – wózek sklepowy wyposażony w inteligentne systemy hamowania.

Dla osób robiących zakupy w tradycyjny sposób, nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że wózki sklepowe mogą być niebezpieczne. Rozkojarzeni promocjami dorośli, lub po prostu znudzone dzieci nierzadko zapominają o otaczającym ich świecie, co często skutkuje najechaniem, szturchnięciem bądź uderzeniem przez tego typu „sprzęt”. Podczas gdy w przypadku pustego wózka nie stanowi to szczególnego zagrożenia, tak wypakowany po brzegi metalowy potwór może już wyrządzić niemałą krzywdę.

Reklama

Bez wątpienia takich sytuacji doświadczyli konstruktorzy Forda, bowiem postanowili oni zażegnać im raz na zawsze. W tym celu stworzyli zaawansowany technologicznie wózek sklepowy, wyposażony w znane z samochodów systemy aktywnego hamowania.

Chodzi tu szczególnie o dostępne w większości modeli Forda Pre-Collision Assist – rozwiązanie, które nie tylko może zmniejszyć siłę kolizji, ale także całkowicie uniknąć zderzenia z pieszym oraz innym samochodem. Do tego celu wykorzystuje szereg czujników oraz kamer, która na bieżąco monitorują otoczenie. W przypadku wykrycia przeszkody komputer natychmiast reaguję wyhamowaniem pojazdu.

Stworzony przez Forda, przypominający futurystyczny pojazd, wózek działa dokładnie na tej samej zasadzie. Został on wyposażony w dwie kamery oraz radar wykrywający ludzi lub przedmioty na drodze. W przypadku możliwej kolizji automatycznie włącza hamulec.

Producent przyznaje, że jego pomysł to jedynie koncept i raczej nie trafi on do masowej produkcji. Koszt samego wózka wyposażonego w tego typu technologie byłby po prostu za wysoki. Mimo to Ford skutecznie udowadnia, że technologie stosowane w samochodach mogą się przydać także w innych dziedzinach życia.

Źródło: Ford