Fitbit Sense
Rejestracja śladu GPS (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Fitbit pracuje nad nadgarstkowym pomiarem ciśnienia krwi

Fitbit to amerykańska firma specjalizująca się w urządzeniach fitnessowych z naciskiem na szczegółowe monitorowanie naszego zdrowia. Ostatnio wydany, najbardziej zaawansowany technologicznie smartwatch Fitbit Sense, miał na przykład możliwość mierzenia EKG, EDA, SpO2. Teraz firma poinformowała o rozpoczęciu prac nad nadgarstkowym pomiarem ciśnienia krwi.

Zdrowie jest najważniejsze

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że monitorowanie swojego stanu zdrowia jest rzeczą niesłychanie istotną. Szczególnie w takich czasach, w jakich przyszło nam obecnie żyć. Obecnie obserwuje się rosnącą popularność wszelkiego rodzaju opasek fitnessowych, czy też inteligentnych zegarków, które oprócz odbierania powiadomień i sterowaniem odtwarzaczem muzycznym, oferują także pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych jak puls, czy też tak zaawansowanych jak (dość podstawowa, ale jednak) elektrokardiografia serca (EKG).

Fitbit Sense sensory
Fitbit Sense – Stalowa elektroda oraz czujniki pulsoksymetru (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Fitbit Sense to najnowsze dziecko amerykańskiej firmy, które zaskakuje ilością dostępnych funkcji. Oprócz standardowego w dzisiejszych czasach pomiaru pulsu, otrzymaliśmy także innowacyjne czujniki umożliwiające pomiary wahań temperatury naszego ciała, a także poziomu stresu za pomocą skanera EDA.

Fitbit chce mierzyć ciśnienie krwi

Producent poinformował, że rozpoczęły się badania nad technologią PAT (Pulse Arrival Time). Fitbit Labs chce sprawdzić ile czasu potrzebuje puls, aby dotrzeć do naszego nadgarstka po pojedynczym uderzeniu naszego serca i zbadać potencjalną relację pomiędzy tymi zdarzeniami, tak aby urządzenie mogło mierzyć ciśnienie krwi. Producent zauważa, że już wcześniejsze badania wskazywały na istnienie powiązania pomiędzy PAT i ciśnieniem krwi, jednakże nie była to korelacja na tyle silna, aby przewidzieć dokładne wartości.

Fitbit Sense menu
Fitbit Sense – Menu zegarka (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Firma zaznacza, że wcześniejsze badania ograniczały się do bardzo małych zbiorów danych, które w dodatku były przeprowadzane w ściśle określonych środowiskach. W związku z tym firma wychodzi z inicjatywą 3-tygodniowych badań, w których mogą wziąć udział posiadacze zegarka Fitbit Sense na terenie Stanów Zjednoczonych. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do badania otrzymają stosowne powiadomienie w aplikacji.

Przejęcie przez Google

Pomimo wątpliwości ze strony UE, Fitbit na początku bieżącego roku został oficjalnie przejęty przez Google. Gigant z Mountain View za ten zakup zapłacił gigantyczną kwotę, która wyniosła 2,1 miliarda dolarów. Czy w związku z tym niedługo zobaczymy Pixel Watcha i to z nadgarstkowym pomiarem ciśnienia krwi? Powinniśmy się o tym przekonać w najbliższym czasie.