smartfon Fairphone 3 smartphone
(fot. Fairphone)

Fairphone 3 – smartfon, który użytkownik naprawi sobie samodzielnie

Pamiętacie, jak kiedyś łatwo było wymienić akumulator w smartfonie? Niestety, te czasy minęły i nic nie zapowiada, aby miały wrócić. Obecnie tylko nieliczne smartfony, takie jak Fairphone 3, pozwalają użytkownikowi na dotknięcie baterii.

Jak to jest z byciem eko?

Wielu dużych producentów elektroniki dumnie ogłasza, że dba o środowisko i jest ono niezwykle ważne podczas produkcji urządzeń. Natomiast następnie wprowadza na rynek produkt, którego naprawa jest trudna lub wręcz niemożliwa. Nawet dostanie się do akumulatora wymaga wizyty w autoryzowanym serwisie.

Co więcej, zdarza się, że przewidziana żywotność takiego produktu jest dość krótka i wynosi niewiele dłużej niż okres gwarancji. Jak już urządzenie zepsuje się po gwarancji, to naprawa staje się nieopłacalna i klient jest zachęcany do kupna nowego sprzętu. Natomiast „stary” często ląduje na wysypisku.

Fairphone 3 – wyjątkowy smartfon

Producent Fairphone ponownie przedstawił smartfon, który faktycznie jest stworzony z myślą o środowisku. Tak, ponownie, bowiem już modułowy Fairphone 2 mógł pochwalić się świetnym wynikiem w rankingu „naprawialności” iFixit – 10/10 punktów. Dla porównania iPhone X zdobył 6 punktów, a Samsung Galaxy S9+ tylko 4 punkty.

Fairphone 3 rozebrany na części. (fot. Fairphone)

Fairphone podkreśla, że najnowszy model jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej etyczny i niezawodny smartfon. Fairphone 3 w założeniach jest skierowany dla wszystkich, którzy podczas kupna urządzenia zwracają uwagę na wiele dodatkowych czynników, jak wpływ na środowisko czy podejście do pracowników. Ponadto, producent starał się użyć materiałów, które są jak najbardziej etyczne – np. podlegają łatwemu recyklingowi czy podchodzą z miejsc wolnych od konfliktów.

Podobnie jak poprzednik, Fairphone 3 także posiada modułową konstrukcję i jego naprawa jest prosta. Użytkownik może bez problemów wymienić chociażby akumulator. Rozebranie całego smartfona wymaga użycia tylko jednego wkrętaka, który znajduje się w zestawie. Z kolei części można zamówić z oficjalnej strony producenta.

Fairphone 3 – specyfikacja, cena i dostępność

Nie mamy do czynienia z topowym smartfonem. Fairphone 3 nie powstał, aby zdobywać najlepsze wyniki w testach wydajnościowych czy dostarczać najlepszych zdjęć. Mimo tego, jego specyfikacja przedstawia się całkiem dobrze:

  • wyświetlacz: 5,65 cala, rozdzielczość Full HD+
  • procesor: Snapdragon 632
  • RAM: 4 GB
  • pamięć: 64 GB + gniazdo na kartę microSD
  • główna kamera: 12 MP, f/1.8, Dual Pixel PDAF
  • przednia kamera: 8 MP, f/2.0
  • akumulator: 3000 mAh + obsługa Quick Charge 3.0
  • łączność: LTE, Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5.0 i NFC
  • inne: czytnik linii papilarnych, złącze minijack, USB typu C
  • Android 9 Pie
Fairphone 3 – zwartość pudełka. (fot. fairphone)

W pudełku nie znajdziemy kabla USB typu C, ładowarki i słuchawek. Smartfon został wyceniony na 450 euro. Osoby zainteresowane mogą już składać zamówienia. Sprzedaż ma rozpocząć się we wrześniu.

źródło: Fairphone