Fairphone 2

Modułowy smartfon Fairphone 2 pojawi się jesienią

Jeżeli usłyszymy „modułowy smartfon”, od razu przyjdzie nam na myśl Project Ara autorstwa Google. Jednak nie tylko Amerykanie opracowywują takie urządzenia. Jedną z takich firm jest Fairphone z Amsterdamu, która wprowadzi do sprzedaży ciekawy model Fairphone 2.

Fairphone 2 to przede wszystkim prosty w naprawie smartfon, co w dzisiejszych czasach jest coraz rzadziej spotykane. W dodatku możemy w nim prawie wszystko zmienić. Poczynając od procesora, a kończąc na aparacie – wszystko możemy zamówić. Cieszy również fakt, że samo urządzenie wygląda niepozornie.

W wersji sprzedażowej smartfon posiada ekran Full HD o przekątnej 5 cali, chroniony przez 0,7 milimetrowe szkło Gorilla Glass 3. Całość napędza Snapdragon 801. Nie można narzekać na ilość pamięci operacyjnej – 2 GB RAM powinny wystarczyć do szybkiej pracy. Na pokładzie nie zabrakło także wsparcia dla LTE, a w gumowej obudowie znajdziemy sloty na kartę microSD oraz dwie karty SIM.

Fairphone 2 działa pod kontrolą Androida 5.1. Co ciekawsze, holenderska firma planuje udostępnić kod źródłowy do swojego oprogramowania, aby na ten smartfon powstało wiele różnorodnych Custom ROM-ów.

Fairphone 2 będzie dostępny w europejskich sklepach dopiero na jesień. Jego cena ma wynieść około 525 euro, co zważywszy na „umiejętności „smartfonu, nie stanowi wygórowanej kwoty. Ważniejsza kwestia to koszt dokupienia nowych elementów. Mam nadzieję, że firma rozsądnie wyceni swoje części.

Więcej o samym producencie przeczytacie tutaj.

źródło: Fairphone przez TNW, GSM Arena