(fot. Tabletowo.pl)

Facebook testuje zakładki, które pozwolą zarządzać kanałem aktualności

Aplikacja Facebooka może wkrótce zyskać dodatkowe opcje, które pozwolą uporządkować posty wyświetlane na stronie głównej.

Algorytm i ukryta opcja

Kanał aktualności na Facebooku obecnie zarządzany jest przez algorytm. To on dobiera treści, które widzimy, sugerując się naszymi zainteresowaniami, zaangażowaniem na stronie danej marki czy ulubionymi znajomymi. W założeniach, ma od dostarczyć najbardziej ciekawe posty, odsiewając nadmiar treści.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z podejścia stosowanego przez Facebooka. Część użytkowników zarzuca, że przez algorytm nie widzą wszystkich wpisów i innych materiałów. Dodatkowo, wystarczy odświeżenie strony, aby otrzymać zmienioną listę postów – co odczuwalnie utrudnia znalezienie postu, który nas zainteresował.

Opcja, która pozwala na chronologiczne wyświetlenie wszystkich postów nie zniknęła z serwisu, ale jest ukryta. W mobilnej aplikacji należy przejść do bocznego paska z dodatkowymi funkcjami i następnie wybrać pozycję „Najnowsze”. Nie jest to jednak zbyt wygodne rozwiązanie.

Nowe karty na Facebooku

Firma Marka Zuckerberga najwidoczniej zauważyła, że kanał aktualności wymaga kilku usprawnień związanych z dobieraniem postów. Jak informuje Jane Manchun Wong, specjalistka od inżynierii wstecznej i prześwietlania aplikacji, Facebook wkrótce może wprowadzić karty na stronie głównej.

Wong odkryła zmiany w mobilnej aplikacji na Androida. Kod sugeruje wprowadzenie trzech zakładek, które zostaną umieszczone na górze kanału aktualności. Użytkownicy do dyspozycji otrzymają:

  • Najciekawsze/Najtrafniejsze zdarzenia – standardowy widok z postami dobranymi przez algorytm,
  • Najnowsze – posty ułożone chronologicznie, identycznie jak po wybraniu ukrytej opcji „Najnowsze”,
  • Już widziane – posty, które wcześniej oglądaliśmy. Widok ten jest już dostępny, ale należy ręcznie wprowadzić mało znany adres facebook.com/seen.

Serwis TechCrunch dowiedział się od Facebooka, że obecnie nowe opcje sprawdzane są wewnętrznie, ale firma rozważa udostępnienie zmian szerszemu gronu użytkowników w ramach testów. Nie jest jasne, kiedy możliwość sortowania kanału aktualności zostanie wdrożona u wszystkich osób. Oczywiście należy mieć na uwadze, że w przypadku niezadowalających wyników z okresu testowego, zakładki mogą finalnie nie trafić do stabilnej wersji aplikacji.

Polecamy również:

Ciemności ogarniają Facebooka Lite

źródło: TNW, TechCrunch