Facebook i Samsung łączą siły w tworzeniu nowej serii urządzeń mobilnych

Facebook właśnie zrobił kolejny krok w jego dominacji na ogólnoświatowym rynku. Wczoraj wieczorem świat obiegła wiadomość, jakoby firma Marka Zuckerberga doszła do porozumienia z południowokoreańskim gigantem – Samsungiem. Wspólnie mają stworzyć nowe urządzenia z serii „Social”. Pierwsze z nich ma wejść do sklepów już w sierpniu tego roku.

Reklama

Trzeba przyznać, że Facebook od momentu zdobycia ogromnych ilości użytkowników coraz śmielej realizuje swój rozwój. Kiedy w kwietniu 2012 roku firma zakupiła zyskujący popularność Instagram za około 1 miliard dolarów, nikt chyba się nie spodziewał, że to dopiero pierwszy krok giganta społecznościowego. Zuckerberg po porozumieniu się stron zapewnił, iż nie ma zamiaru ingerować w dotychczasowy sposób działania serwisu.

Niecałe dwa lata później przyszedł czas na WhatsApp – Facebook poświęcił łącznie 19 miliardów dolarów na przejęcie komunikatora. Wówczas to większość ludzi zapewne dopiero zdała sobie sprawę, jakimi środkami dysponuje ta firma. Jednak i to nie był koniec. Już kilka tygodni później dowiedzieliśmy się o kolejnej transakcji – przejęcie firmy Oculus VR i ich projektu gogli 3D, czyli Oculus Rift. Ten ruch kosztował firmę Zuckerberga kolejne 2 miliardy dolarów.

Dlaczego o tym wspominam? Bo właśnie te działania doprowadziły firmę do aktualnej sytuacji, kiedy na profilu Zuckerberga pojawia się poniższa informacja.

samsung_facebook_wspolpraca1

Okazuje się zatem, że Facebook wraz z Samsungiem planują stworzyć nową serię urządzeń. Niestety nie znamy szczegółów – czy to będą smartfony czy tablety, trudno stwierdzić. Pewna jest jednak nazwa całej serii, Social. Dyrektor Facebooka powiedział również, czego możemy się spodziewać po tych urządzeniach. Między innymi nawiązał do modelu Galaxy S5, który posiada m. in. pulsometr. Dzięki niemu urządzenie z serii Social mogłoby automatycznie wyczuć tętno właściciela i w przypadku omdlenia czy zawału natychmiastowo umieścić o tym wpis na Facebooku. Wówczas znajomi byliby w stanie zainteresować się sytuacją poprzez polajkowanie czy skomentowanie zdarzenia, a w najlepszym przypadku zadzwonienie po pogotowie. Wówczas niezbędny okaże się odbiornik GPS urządzenia, który automatycznie doda do wpisu odpowiednie współrzędne. Trzymajmy kciuki by Samsung uwzględnił również wygląd S5 przy tworzeniu modeli serii Social. Przecież nie bez powodu najnowsze urządzenie Galaxy S zostało okrzyknięte najlepiej zaprojektowanym, pod względem estetycznym, smartfonem.

Samsung również nie pozostawił nowej sytuacji bez komentarza. Na oficjalnym blogu producenta znajdziemy informację o pierwszych koncepcjach giganta. Okazuje się, że południowokoreańska korporacja prowadzi aktualnie rozmowy z wieloma operatorami na świecie, takimi jak AT&T, Verizone czy T-Mobile. Samsung razem z Facebookiem chcą doprowadzić do ugody, która pozwalałaby właścicielom urządzeń serii Social na bezpłatne korzystanie z internetu poprzez aplikacje: Facebook, Instagram oraz WhatsApp. Oczywiście wiązało by się to z dodatkowymi kosztami przy zakupie samego sprzętu – około 500 dolarów od sztuki. Jednak patrząc, że taka umowa trwałaby maksymalnie nawet 12 miesięcy, trudno nie zauważyć ile można na tym zaoszczędzić. Prędkość internetu sięgałaby aż 30-80 kb/s (standard GPRS) !

Pierwszy efekt współpracy obu gigantów ma wejść na rynek już w sierpniu bieżącego roku – Samsung Social F. Pozostaje nam tylko niecierpliwie czekać na pojawienie się pierwszych przecieków – zapewne któryś z pracowników opublikuje o tym wpis na Facebooku. Ewentualnie zaćwierka na Twitterze. Samo życie… ;-)

[źródło]