Facebook Messenger

Facebook szykuje spore zmiany w Messengerze. Pojawi się też nowa aplikacja na desktopy

Każdego dnia z Messengera korzystają setki milionów użytkowników na całym świecie. Przy okazji dorocznej konferencji F8, której tegoroczna odsłona rozpoczyna się dzisiaj, Facebook zapowiedział kilka sporych zmian oraz nowości, jakie w najbliższym czasie pojawią się w tym komunikatorze.

Nie jedyną, ale z pewnością zauważalną od razu zmianą będzie zmniejszenie wagi aplikacji w ramach nowo powołanego do życia projektu o nazwie Project LightSpeed – docelowo do mniej niż 30 MB, czyli o ponad dwie trzecie! W założeniach, dzięki przeprojektowaniu u podstaw, program ma się uruchamiać znacznie szybciej, nawet w mniej niż dwie sekundy.

Reklama

Co ciekawe, Messenger tym samym będzie ważył niewiele więcej niż Messenger Lite, którego waga wynosi ~25 MB. Ten ostatni powstał jednak z myślą o urządzeniach mobilnych ze słabszą specyfikacją, w związku z czym nie oferuje sporej części funkcji znanych z pierwowzoru. Możliwe, że odchudzenie „pełnoprawnego” komunikatora sprawi, że część użytkowników się na niego przesiądzie z wersji „Lite”, aczkolwiek raczej nie ma co liczyć na masową migrację, ponieważ wiele osób ceni sobie brak zbędnych opcji, z których i tak nie ma potrzeby korzystać.

Facebook zapowiedział także zupełnie nową aplikację na desktopy z systemem Windows i MacOS. Bo chociaż takowa dostępna jest od wielu lat, to zdaniem giganta społecznościowego nie oferuje „kluczowej funkcjonalności”, tylko jest „przeniesieniem interfejsu ze smartfona na większy ekran”. W związku z tym można się spodziewać m.in. dodania opcji prowadzenia rozmów wideo.

Messenger – nowa aplikacja na komputer (fot. Facebook)

Facebook pracuje także nad czymś, co nazywa „cyfrowym salonem”, w którym będą mogli się „spotkać” użytkownicy Messengera. W założeniach mają oni otrzymać dedykowaną przestrzeń, gdzie znajdą materiały udostępnione przez osoby, z którymi najczęściej się komunikują przez tę aplikację – mowa tu m.in. o Stories, zdjęciach i filmach.

Messenger – cyfrowy salon (fot. Facebook)

„Cyfrowy salon” ma również oferować możliwość oglądania tych samych filmów w tym samym czasie przez kilku użytkowników.

Kolejną sporą nowością w Messengerze ma być domyślne szyfrowanie (end-to-end encryption) przesyłanych wiadomości, co niewątpliwie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników i zmniejszy podatność na ataki z zewnątrz.

Kiedy nowe funkcje pojawią się w Messengerze?

Facebook nie podał konkretnych terminów ani nie zadeklarował też, kiedy dokładnie ww. funkcje pojawią się w Messengerze. Część z nich wciąż jest bowiem testowana. Jedynie w przypadku nowej aplikacji na desktopy padło stwierdzenie, że zostanie ona udostępniona „później w 2019 roku”.

Polecamy również – Facebook zyskuje nowy wygląd. Wkrótce wzbogaci się też o masę nowych funkcji

Facebook zyskuje nowy wygląd. Wkrótce wzbogaci się też o masę nowych funkcji

Źródło: Messenger News, Facebook przez VentureBeat