grafika promująca klucz zabezpieczeń na facebooku
Fot. Facebook

Od teraz można zabezpieczyć dostęp do Facebooka na smartfonie za pomocą fizycznego klucza bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem zarówno dla użytkowników, jak i dostawców usług. Jest to spowodowane coraz śmielszymi poczynaniami hakerów, którzy wykorzystują nieodpowiednie zabezpieczenia. Jak można z tym walczyć? Dobrym sposobem wydaje się dwuskładnikowe uwierzytelnianie oferowane przez chociażby Facebooka. Serwis społecznościowy rozszerzył możliwość logowania za pomocą fizycznych kluczy zabezpieczeń (dostępną do tej pory jedynie na komputerach) na urządzenia mobilne.

Reklama

Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod na uchronienie się przed niepożądanymi działaniami osób trzecich. Jak to działa na Facebooku? Za każdym razem, gdy użytkownik loguje się na nowym urządzeniu, oprócz hasła musi podać również kod otrzymany SMS-em lub kod z aplikacji Authenticator. Takie zabezpieczenie minimalizuje ryzyko włamania na konto, ponieważ ciężko wyobrazić sobie sytuację, gdy haker posiada dostęp zarówno do hasła (uzyskanego często przez włamanie na pocztę), jak i smartfona danej osoby.

Facebook fizyczny klucz zabezpieczający
Fot. Facebook

Jeszcze bezpieczniejszą opcją jest sprzętowy klucz zabezpieczeń, który jest na tyle mały, że bez problemu można przyczepić go do pęku kluczy. W momencie, gdy ktoś wykorzysta nowe urządzenie, aby zalogować się na konto połączone z danym kluczem, użytkownik zostanie o tym powiadomiony, a zalogowanie będzie możliwe tylko po podpięciu tego klucza do komputera czy smartfona.

Facebook zaleca, aby z fizycznego klucza zabezpieczeń korzystali wszyscy w sposób szczególny narażeni na ataki hakerskie. W grupie ryzyka umieszczono polityków, dziennikarzy, osoby publiczne i obrońców praw człowieka. Jednocześnie jednak zachęca, aby każdy użytkownik rozważył uzbrojenie się w taki sprzęt, bowiem pozwoli on uchronić się przed kradzieżą danych czy oszustwem skierowanym w znajomych na portalu.

Skąd wziąć sprzętowy klucz zabezpieczeń?

Sprzętowy klucz zabezpieczeń można zakupić bezpośrednio od firm, które je produkują. Sam Facebook zaznacza, że nie zajmuje się ich produkcją. Na rynku można wybrać między kluczem podłączanym przy pomocy złącza USB bezpośrednio do urządzenia lub bezprzewodowo przy wykorzystaniu Bluetooth.

Każdy klucz można aktywować w ustawieniach, w sekcji Bezpieczeństwo i logowanie, a szczegółowe informacje dotyczące uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczania konta znajdują się w Centrum pomocy.