Facebook

Facebookowi marzy się własny ekosystem urządzeń. Na horyzoncie inteligentny zegarek i okulary

Kolejną firmą, która chciałaby się pochwalić własnym ekosystemem urządzeń, jest Facebook. Plany wyglądają na bardzo ambitne, a patrząc po tym, jak firma radzi sobie na polu gogli VR, mogą się powieść.

Na początek totalna klapa

Pamiętacie jeszcze, jak Facebook próbował swoich sił w produkcji smartfonów? Połączył siły z HTC, by do sprzedaży trafił pierwszy (i ostatatni) facebookofon – HTC First. Nie pamiętacie? Wcale się nie dziwię. Urządzenie okazało się totalną klapą i nie sprzedało się właściwie wcale, choć zdarzały się również pochlebne opinie, między innymi dotyczące zastosowanej nakładki na system Android.

Kolejne sprzętowe próby Facebooka to już zdecydowanie większe sukcesy. Wystarczy wspomnieć, chociażby, przejęcie firmy Oculus i rozwój technologii gogli do wirtualnej rzeczywistości. Obecnie, gogle Quest uchodzą za jedne z najciekawszych na rynku.

Facebookowi jednak wciąż mało i chce produkować kolejne urządzenia. Pierwsze z nich może pojawić się już w 2022 roku, a będzie to… inteligentny zegarek.

Zegarek do pary z goglami

Pierwsze zapowiedzi mówią o tym, że zegarek Facebooka raczej nie będzie się wyróżniał na tle konkurencji. Ma pracować pod kontrolą systemu Android, choć nie wiadomo, czy będzie to Wear OS, czy podobnie jak Xiaomi, firma własnymi siłami dostosuje Androida do pracy na urządzeniach mobilnych. Oferować ma wszystko to, już dostępne konstrukcje: dostęp do powiadomień, monitorowanie zdrowia i śledzenie aktywności fizycznej.

Tym, czym zegarek wyróżni się na tle konkurencji, będzie integracja z goglami VR, również produkcji Facebooka. Zgodnie z przewidywaniami, korzystanie z zegarka wzbogaci je o zupełnie nowe możliwości.

A może jednak okulary?

Równolegle do pierwszych informacji o inteligentnym zegarku Facebooka, pojawiły się pogłoski o okularach, jakie przedsiębiorstwo Marka Zuckerberga ma przygotowywać we współpracy z firmą Ray-Ban. Te być może nawet wyprzedzą zegarek i zostaną zaprezentowane już w tym roku.

To wszystko jednak tylko pogłoski, na których weryfikację musimy poczekać kolejnych kilka miesięcy.