To już przesada. Facebook używa aparatu w iPhonie, gdy przeglądasz strumień aktualności

Użytkownicy iPhone’ów, strzeżcie się. Wygląda na to, że aplikacja Facebooka w pewnych nieszczęśliwych okolicznościach potrafi aktywnie korzystać z głównego aparatu w smartfonie podczas gdy Wy przewijacie feed.

Problem został ujawniony po tym, jak jeden z użytkowników Twittera opublikował film, w którym widać niezwykłe zachowanie aplikacji Facebooka na iOS. Na udostępnionym materiale można zobaczyć, jak aparat jego iPhone’a aktywnie działa w tle, podczas gdy użytkownik przewija kanał aktualności i przygląda się zdjęciom.

Reklama

Nie jest to celowe działanie Facebooka – to oczywisty błąd aplikacji lub systemu w sytuacji, gdy po otworzeniu zdjęcia podczas przeglądania feeda, spróbujemy przesunąć aktywny ekran w dół. Scenariusz ten można odtworzyć na innych iPhone’ach, ale nie wszystkich.

Zobaczcie, czy błąd występuje u Was

Okazuje się, że ten sam problem udało się wywołać na pięciu urządzeniach z systemem iOS 13.2.2, ale nie dało się tego zrobić na iPhonie z zainstalowanym iOS 12. Jak skomentował sprawę Joshua Madduxktóry przeprowadził ten mały eksperyment, „fakt, że iOS 12 nie pokazuje obrazu z kamery, nie oznacza automatycznie, że nie jest ona używana”. Błąd udało się wywołać także na systemie iOS 13.1.3. Musi być przy tym spełniony pewien warunek: aplikacji Facebooka muszą być włączone uprawnienia do wykorzystywania aparatu. Jeśli nie będą one udzielone, iOS zablokuje próbę połączenia apki z tym komponentem.

Co ciekawe, w naszej redakcji nie udało się zreprodukować powyższego scenariusza, co pokazuje, że wpływ na jego powstanie musi mieć przynajmniej jeszcze jeden, nieznany nam czynnik.

Co było raczej do przewidzenia, problem z kamerą działającą w tle nie występuje w aplikacji na Androidzie 10 na Pikselu 3a, przy udzielonych lub zablokowanych zgodach na wykorzystywanie aparatu. Rzecz jest więc kwestią albo dziwnego zachowania aplikacji Facebooka na pewnych wydaniach iOS albo systemu samego w sobie. Jeśli to drugie, to zwiastowałoby rychłe pojawienie się kolejnej łatki na mobilny system Apple, których ostatnio zrobiło się naprawdę dużo.

Nowy interfejs Facebooka Was zaskoczy – niekoniecznie pozytywnie

źródło: @JoshuaMaddux dzięki TheNextWeb