smartfon iPhone 11 smartphone

Face ID może pomóc w ustaleniu poprawnej orientacji ekranu iPhone’a

Lubisz korzystać z iPhone’a leżąc w łóżku? Jeśli tak, to prawdopodobnie musiałeś wiele razy wyłączyć automatyczne obracanie ekranu.

Dostosowanie się ekranu do położenia smartfona nie zawsze działa idealnie

Ekran w wielu aplikacjach na smartfonach może być wyświetlany w orientacji pionowej lub poziomej. Przejście pomiędzy tymi dwoma widokami odbywa się automatycznie. W tym celu wykorzystany jest akcelerometr i inne czujniki. To jak najbardziej wygodne rozwiązanie – wystarczy obrócić urządzenie w dłoniach, aby obraz dostosował się do nowej pozycji.

iPhone 9 może zostać zaprezentowany 15 kwietnia – dzień po OnePlusie 8 Pro

Automatycznie obracanie nie zawsze się jednak sprawdza. Czasami, gdy szybciej odłożymy urządzenie na biurko i zrobimy to niedbale, ekran może zmienić swoją orientację. Problem pojawia się również, gdy leżymy na boku w łóżku i chcemy mieć pionowy ekran – ze względu na pozycję smartfona, zostanie ustawiona orientacja pozioma.

Oczywiście można to w łatwy sposób naprawić. Wystarczy po prostu zablokować automatyczne dostosowanie się obrazu do położenia smartfona.

Face ID może usprawnić funkcję automatycznego obracania ekranu

Nowy patent Apple opisuje wykorzystanie systemu rozpoznawania twarzy Face ID do wspomagania funkcji obracania ekranu. Mógłby on wykrywać położenie głowy względem iPhone’a lub iPada i dodatkowo wspomagać czujniki.

(fot. AppleInsider)

Orientacja interfejsu na ekranie byłaby więc ustalana nie tylko z uwzględnieniem położenia iUrządzenia, ale również pozycji przyjętej przez użytkownika. Dzięki temu, znacznie zmniejszyłaby się konieczność wyłączania funkcji automatycznego obracania.

Nowe rozwiązanie mogłyby docenić osoby, które z iPhone’a lub iPada korzystają na płaskiej powierzchni lub w łóżku. Trzeba przyznać, że pomysł zespołu Tima Cooka brzmi ciekawie i jak najbardziej zwiększyłby atrakcyjność modułu Face ID, który obecnie służy przede wszystkim jako biometryczne zabezpieczenie.

Niestety, mamy do czynienia tylko z patentem złożonym we wrześniu 2018 roku i opublikowanym w tym tygodniu. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle Apple zdecyduje się na usprawnienie automatycznego obracania ekranu o dane pochodzące z modułu rozpoznawania twarzy. Firma z Cupertino ma na koncie tysiące patentów, które nie wykorzystuje w swoich urządzeniach.

Polecamy również:

iPhone 9 może zostać zaprezentowany 15 kwietnia – dzień po OnePlusie 8 Pro

źródło: MacRumors, AppleInsider