Tak się gra w gry z Androida na komputerze – emulator BlueStacks 5 już dostępny!

BlueStacks nie był mi kompletnie potrzebny do życia – do czasu wybuchu prawdziwego szału na Among Us. Wtedy to okazało się, że emulator Androida na komputer jest dobrem pierwszej potrzeby.

BlueStacks zyskał wersję oznaczoną numerem 5

Jeśli kiedykolwiek szukaliście funkcjonalnego programu emulującego Androida na komputerach z Windows lub macOS, nie ma opcji, żebyście nie natknęli się na BlueStacks. Aplikacja ta znakomicie radzi sobie w tej roli i obecnie jest jednym z podstawowych programów znajdujących się na moim pececie.

BlueStacks 4 jest wspierany już dłuższy czas. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 2018 roku i wciąż chętnie wykorzystuje ją ogromna rzesza ludzi, preferujących grę w tytuły dostępne na Androida, ale za to na dużym ekranie monitora komputerowego. Dziś ogłoszono dostępność kolejnej wersji tego programu – BlueStacks 5.

Czego można się spodziewać po BlueStacks 5? Szybszej instalacji, uruchamiania się (nawet do 40%) oraz przyspieszonej instalacji i odpalania aplikacji z Androida. Emulator ma mieć także o nawet 40% mniejszy apetyt na pamięć RAM w porównaniu do innych platform. Twórcy zdradzili, że udało im się to osiągnąć dzięki przepisaniu emulatora od nowa. Nie jest to więc znaczne usprawnienie dotychczasowych funkcji, a niemalże nowy produkt.

Mniejsze użycie pamięci RAM

Szybszy emulator, taka sama wersja Androida

Mimo że nowy BlueStacks potrafi działać lepiej, nie udało się zmienić emulowanej wersji Androida na wyższą. Dlatego program wciąż „udaje” Androida 7.1.2 Nougat. Jak na razie nie jest to problem, bo zdecydowana większość gier i aplikacji wciąż obsługuje smartfony z tą wersją systemu Google. Nie ukrywam jednak, że spodziewałem się tutaj lekkiego powiewu świeżości.

Pierwsze opinie dotyczące używania BlueStacks 5 są mieszane. Użytkownicy nie odczuwają znacznej poprawy szybkości działania i stabilności emulatora w porównaniu z ostatnimi wersjami BlueStacks 4. Trzeba jednak przypomnieć, że jak na razie mamy do czynienia z wersją beta. Być może pierwsze poprawki wypolerują nowy produkt BlueStacks na błysk. A nawet jeśli nie, to należy pamiętać, że ten emulator aplikacji Androida na komputery jest darmowy. W tej cenie trudno o lepszą rzecz.

BlueStacks 5 pobierzemy ze strony dewelopera.