(fot. Epic Games)

Elektryczny Hummer pierwszym samochodem z wykorzystaniem silnika Unreal Engine

Unreal Engine, czyli popularny silnik gier komputerowych, zostanie wykorzystany w elektrycznym Hummerze. Posłuży on do zbudowania interfejsu dla systemu infotainment.

Reklama

Epic Games wchodzi do branży motoryzacyjnej

Firma Epic Games, która stworzyła Unreal Engine, oficjalnie poinformowała, że wprowadza własną technologię do samochodów. Pierwszym autem, w którym zastosowanie znajdzie wspomniany silnik gier, będzie elektryczny Hummer.

Z pewnością gracze znają Unreal Engine z wielu tytułów – np. Fortnite, Batman: Arkham Knight czy BioShock Infinite. Okazuje się, że rozwiązania stworzone przede wszystkim dla branży gier, mogą sprawdzić się także w zupełnie innym segmencie – motoryzacji. Nie, nie chodzi o wirtualne auta, ale o samochody, który niebawem wyjadą na publiczne drogi.

Elektryczny Hummer wykorzysta silnik Unreal Engine.
(fot. Epic Games)

Co ciekawe, Epic Games podkreśla, że już od dawna interesuje się interfejsami człowiek-maszyna (HMI) dla przemysłu motoryzacyjnego. Natomiast Unreal Engine posiada odpowiednie rozwiązania, które umożliwiają projektowanie takich interfejsów i następnie wdrożenie ich do różnego typu pojazdów.

Jak już wspomniałem, w pełni elektryczny Hummer będzie pierwszym samochodem z Unreal Engine. To jednak dopiero początek, bowiem Epic Games zamierza w tym kierunku rozwijać własną technologię i nawiązywać kolejne współprace. Firma utworzyła nawet specjalny zespół zajmujący się HMI, który będzie skupiał się m.in. na projektowaniu interfejsów dla systemów stosowanych w autach.

Epic Games dodaje, że dzięki narzędziom, które będą udostępniane partnerom, firmy motoryzacyjne będą mogły teraz tworzyć bardziej kreatywne i rozbudowane interfejsy. Dotyczy to nawet takich elementów jak wirtualny obrotomierz czy pokazywanie danych odczytanych przez czujniki i radary, gdy samochód porusza się w trybie prawie autonomicznym lub w pełni autonomicznym.

Nie poznaliśmy jeszcze zbyt wielu szczegółów w kwestii wykorzystania silnika gier w elektrycznym Hummerze – np. dotyczących wersji oprogramowania. Przypuszcza się jednak, że zastosowany zostanie Unreal Engine 4.

Nowy Hummer coraz bliżej

Podobno elektryk ma zapewnić nawet do 1000 km zasięgu i oferować imponujący sprint w czasie około trzech sekund do pierwszej setki. Należy również spodziewać się nowoczesnej technologii, zaawansowanego oprogramowania i zestawu systemów wspierających kierowcę.

W pełni elektryczny Hummer zostanie zaprezentowany już 20 października. Wówczas poznamy znacznie więcej informacji, zarówno o samym samochodzie, jak i najpewniej efektach współpracy z Epic Games.