źródło: DxOMark

DxOMark sprawdzi też jakość dźwięku

DxOMark, organizacja przeprowadzająca słynne testy optyki i sprzętu fotograficznego, rozszerza swoje badania smartfonów. W tym roku zaczęła sprawdzać także przednie aparaty, a niedawno zaktualizowała też procedury testowe. Obecnie uzupełnia swoją ofertę o testy dźwięku. Jest to dosyć logiczny krok – coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na możliwości fotograficzne swoich urządzeń, ale również na brzmienie.

Niestety, DxOMark nie sprawdzi jakości dźwięku z wyjścia audio, jedynie możliwości wbudowanych głośników. Wprawdzie minijacka ma coraz mniej urządzeń, jednak mimo wszystko wielka szkoda, że firma takiego testu nie uwzględni. Część smartfonów została wyposażona w zaawansowany przetwornik DAC i na pewno wiele osób chciałoby wiedzieć, jak wypadają one na tle konkurencji.

Reklama

DxOMark weryfikuje zarówno jakość odtwarzania, jak i nagrywania. Obie kategorie sprawdzane są w kilku zakresach, m.in.: tembr, dynamika, przestrzenność, głośność i artefakty. W przypadku zapisu dźwięku testowany jest także wpływ tła. W klasyfikacji używany jest otwarty system punktów – im więcej punktów jest przyznanych za jakość nagrywania i głośnika, tym większy wynik końcowy.

DxOMark Audio
DxOMark Audio

Laboratorium DxOMark wyposażono w dwie przestrzenie testowe: komorę bezechową i komorę odsłuchową. W pierwszym przypadku smartfon umieszczany jest w szczelnej i wytłumionej skrzyni ze sprzętem nagrywającym. Mikrofon ulokowany w odpowiedniej pozycji zbiera próbki dźwięku z głośnika urządzenia. Dodatkowo w komorze bezechowej znajduje się głośnik. Ten z kolei służy do przeprowadzania testów mikrofonu i jakości nagrywania.

Jeśli chodzi o komorę odsłuchową, to jest to pokój z zestawem głośników rozmieszczonych wokół smartfona znajdującego się na statywie. Oprócz tego, w pomieszczeniu zainstalowano mikrofony w podobnej konfiguracji. Komora odsłuchowa służy do symulowania scenariuszy typowego użytkowania telefonu, np. na ruchliwej ulicy. Oprócz tego porównuje się dwa urządzenia w celu większej obiektywności testów.

Na koniec wspomnę jeszcze o tym, że DxOMark opublikował już pierwszą partię testów. W jej skład wchodzą takie smartfony, jak: Phone 11 Pro Max i iPhone XS Max, Samsung Galaxy Note 10+ i Galaxy S10 +, Honor 20 Pro, Huawei Mate 20 X i Sony Xperia 1. Wg klasyfikacji, wiodącym urządzeniem jest Huawei Mate 20 X z wynikiem 75 punktów. Dalej znajdują się iPhone XS Max i iPhone 11 Pro Max z oceną odpowiednio 74 i 71 punktów. Galaxy Note 10+ i Galaxy S10+ od Samsunga mają 66 i 65 punktów. Stawkę zamykają natomiast Honor 20 Pro i Sony Xperia X1 z 53 i 45 punktami.

Źródło: DxOMark dzięki GizChina