DxOMark aktualizuje procedurę testową aparatów w smartfonach

Od dawna DxO zarzuca się, że nie uwzględnia najnowszych trendów w konstrukcjach aparatu. I rzeczywiście, choć obiektywy ultraszerokokątne i tryby low light są obecne w smartfonach już od dłuższego czasu, to nie były brane pod uwagę przy tworzeniu rankingów. Dziś jednak firma poinformowała o wprowadzeniu do badań rankingowych obu brakujących testów.

Ranking DxOMark pojawia się w kontekście niemal każdej premiery flagowych smartfonów. I zawsze budzi wśród Czytelników spore emocje, dotyczące wystawianych ocen. Oskarżenia o sprzedawanie wyników są tak stare, jak sam ranking, choć procedura testowa jest dostępna publicznie, a każdy z liczących się producentów może nabyć od DxO prawa do użycia DxOMark Analyzer. Być może to stąd kontrowersje, gdyż pozwala to w teorii na dostosowanie pracy aparatu i oprogramowania do potrzeb badania tak, by uzyskać możliwie najlepszy wynik w rankingu.

Nowe elementy w procedurze testowej DxOMark

Podobnie, jak badanie modułu głównego, test obiektywu ultraszerokokątnego sprawdzać będzie zachowanie aparatu pod względem ekspozycji, dynamiki, zachowania koloru i tekstury, odwzorowania szczegółów oraz kontrolowania szumu przy scenach o oświetleniu w przedziale 50-1000 luksów, przy czym badania będą prowadzone dla ekwiwalentów ogniskowej od minimalnej do 20 mm w krokach co 2 mm. Pod uwagę zostaną wzięte także zniekształcenia, odporność na aberrację chromatyczną i pojawianie się flar.

Wydzielenie oceny za pracę aparatu w nocy oznacza, że badanie zostanie rozszerzone o zachowanie w rzeczywistych warunkach. Procedura przewiduje badania jakości zdjęć portretowych (zarówno z doświetlaniem lampą, jak i bez), nocnych krajobrazów miejskich czy fotografii ulicznej oraz scen z bardzo małą ilością światła. Pod uwagę będzie także brane działanie specjalnych trybów nocnych obecnych w coraz większej liczbie modeli. Wynikowe fotografie ocenione zostaną pod kątem ekspozycji, dynamiki (z którą przy wysokich czułościach zawsze jest problem), odwzorowania kolorów, szumów oraz artefaktów. Do tego sprawdzana będzie również praca układu automatycznego nastawiania ostrości (w nocy radzącego sobie znacznie gorzej niż w dzień).

Pojawieniu się nowej wersji procedury testowej towarzyszy aktualizacja rankingu. Nie obejmuje on w tej chwili wszystkich zbadanych wcześniej modeli (na razie nowe oceny ma 12 urządzeń), jednak przy większości modeli znajdziemy informację, że czeka on na aktualizację i dotyczy to także starszych urządzeń.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Mate 20 Pro i Samsung Galaxy S10+ (pod linkiem znajdziecie ich porównanie przygotowane przez Kasię)

Źródło: DXOMarkProcedura badania trybu szerokokątnegoProcedura badania trybu nocnego