Nie kupujcie starych telewizorów. Będzie zmiana w standardzie nadawania telewizji naziemnej

Naziemna telewizja w jakości HD powinna w ciągu dwóch lat stać się normą w Polsce. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przestrzega jednak przy okazji, że nie wszystkie telewizory będą w stanie ją odbierać.

Reklama

Kiedy nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 07.10.2019 r., na terenie Polski zmiana standardu nadawczego telewizji powinna zakończyć się przed 30 czerwca 2022 roku. Do tego czasu ministerstwo będzie wielokrotnie przypominać o potrzebie wyposażenia się w odpowiedni odbiornik telewizyjny lub zewnętrzny dekoder, który obsłuży nowy system kodowania obrazu.

Jakie są wymagania dla odbioru nowego sygnału?

Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony bardziej nowoczesnym i efektywnym systemem odbioru DVB-T2/HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Jak to wpłynie na jakość transmitowanego obrazu? Tłumaczył to Witold Kołodziejski, szef KRRiT, będący gościem Polskiego Radia:

Reklama

„Rzeczywiście wchodzimy w nowy standard. DVB-T to naziemna telewizja cyfrowa, która obowiązuje, zmienia się na DVB-T 2, kolejna generacja i kolejna technologia (…). Będziemy mieli naziemną telewizję cyfrową w jakości HD, czyli naprawdę porządny obraz dostępny dzisiaj jedynie w kablówkach. Telewizja naziemna, bezpłatna, również będzie dostępna w tym standardzie.

Musimy być jednak świadomi, że nie wszystkie telewizory są w stanie ten nowy standard odebrać, dlatego bardzo ważne jest, aby w sklepach pytać dzisiaj, czy na danym telewizorze, który chcemy kupić, będzie możliwy odbiór telewizji przyszłości.”

Trzeba uważać na detale

Już teraz w sprzedaży dostępne są telewizory wyposażone w dekoder DVB-T2. Jednak niektóre z nich są w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany w standardzie AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Nie będą jednak mogły odszyfrować informacji nadawanych w nowym systemie, a zatem do prawidłowego odbioru telewizji naziemnej i tak trzeba będzie dokupić nowy dekoder.

Czyli: kupując telewizor, zwracamy uwagę na standard wbudowanego dekodera: ma to być DVB-T2 HEVC, a nie AVC.

Zapewne części z nas zmiana ta nie będzie zbytnio interesować, bo być może nie oglądamy naziemnej telewizji cyfrowej. Ale trzeba przygotować się na potencjalne interwencje techniczne, które bywają nieodłączną częścią wizyt u krewnych.

Pełne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych znajdziecie tutaj.

 

źródło: KRRiT, gov.pl, PolskieRadio24.pl, GSMONLINE

 

     1. To dobre wieści bo taki telewizor nie powinien podpadać pod abonament RTV. Natomiast konsolę i VOD obsłuży.

     2. Dla KRRiT możesz mieć 30 letniego trupa kineskopowego, przy kontroli to i tak jest telewizor czyli odbiornik, więc pod abonament podpada.

    1. Abonament jest płacony nie za odbiór telewizji bo ona jest bezpłatna ale za urządzenie umożliwiające natychmiastowe jej odbieranie czyli płaci się za telewizor lub radioodbiornik.

     1. Przede wszystkim nie nazywałbym tego złodziejskiego parapodatku „abonamentem”, sugerującym przecież dobrowolne wykupienie jakiejś usługi.

     2. Ciekawe czy tak samo byś mówił mieszkając w Niemczech lub Anglii? Bo przecież, tam wszystko jest w porządku zdaniem bardzo wielu osób, po prostu tam jest dozwolone, inaczej pisząc, wolno w tych państwach wprowadzać takie przepisy.

    2. Abonament jest płacony i to przez bardzo małą liczbę osób (w porównaniu do państw na przykład skandynawskich, czy też Wielkiej Brytanii, Niemiec) za odbiornik radiowo-telewizyjny dla telewizji Publicznej TVP. Na stacje komercyjne nie ma opłaty abonentowej, one utrzymują się z reklam (komercja) A sam odbiór telewizji naziemnej jest darmowy, chyba że coś przeoczyłem i jest kodowana, ale nie sądzę by to miało miejsce.

     1. Przeoczyłeś, prywatni nadawcy płacą za miejsce na muxie, więc pośrednio płacisz

     2. Płacą z reklam, czyli komercji operatorowi Mux-ów, czyli Emitelowi.

   1. Choćby nawet. Już raz trzeba było zmienić gdy wchodziła dvbt. Na początku wciskali zwykłe tunery sd, później pojawiły się kanały HD i trzeba było zmienić tuner.

    1. Dokładnie, robią wałki z tym. Rozumiem postęp ale niektóre rzeczy można przygotować np. tutaj zobligować informowania w sklepie co jest przygotowane a co nie pod DVB-T2.

    2. Tunery HD były od samego początku, tylko z chorą marżą, a na dodate, w starych TV i tak by to nie dało efektu. Stąd ich zalew w sklepach. Teraz będzie podobnie, o czym ostrzega autor. Tylko trik będzie bardziej subtelny.

 1. Będziemy mieli naziemną telewizję cyfrową w jakości HD, czyli naprawdę porządny obraz dostępny dzisiaj jedynie w kablówkach.

  A to na obecnym DVB-T się nie da przesyłać sygnału w jakości HD?
  Kolejny skok na kasę i nic więcej, pewnie jakiemuś producentowi dekoderów się zamarzyły duże zyski i szepnął słówko komuś na odpowiednim stanowisku. Producenci telewizorów też się pewnie ucieszą.

  1. Da się, tylko ze z kodekiem H.264 możliwe jest umieszczenie 4 kanałów HD w muxie, a z kodekiem H.265 będzie ich 8, ale znając polskie realia, to dadzą 1080i z bitrate 3,5Mbps i zmieszczą 10 pseudo HD. W H.266 lub w AV1 było by ich minimum 14 lub kilka w 2160p, ale to za kolejne 10 lat wprowadzą żeby znów urzędnicy mogli zlecić testy, napisać kilkadziesiąt rozporządzeń, aby mogli przygarnąć trochę kasy.
   Po co robić coś przysłowiowo na kilkadziesiąt lat jak można co 10 lat zmusić ludzi do kupna nowego TV czy dekodera. Widać ze lobbiści dynamicznie działają.

 2. Kanały z naziemniej TV, to taka sieczka, że szkoda sobie tym zaprzątać głowę. Jedynie paczka TVP w postaci Sport, Historia i Kultura, trzyma przyzwoity poziom.

   1. Nie ma to jak obrazić co najmniej jak sądzę około 12 milionów widzów tej telewizji (nie znając ich), może nawet trochu więcej oglądających łącznie wszystkie pozycje programowe i oglądających poszczególne stacje tematyczne tego nadawcy. Stacje które wymienił @disqus_xLOIUoEWm0:disqus sam chętnie czasami oglądam, zwłaszcza TVP Sport.

   1. Z tego co piszesz wnioskuję że oglądasz no bo skąd byś wiedział. Gdybym miał oglądać na przekór samemu sobie to musiał bym być masochistą. Po co oglądać coś, jeśli nie trzyma poziomu.

  1. To że ty nie ogladasz, to znaczy że już nikt nie ogląda? Ja sam nie oglądam a pomimo tego nie zadaje takich durnych pytań.

  1. Nie czeka nas wymiana anten z tego powodu. Znikną multipleksy z kanałów w UHF od 49 do 69 – wszystkie stacje nadawane na tych kanałach będą musiały być przeniesione do niższych kanałów (1-48).

   1. Czy ja gdzieś napisałem że z tego powodu? Oddaliśmy te pasma pod Internet mobilny i NTC przenosi się na niższe pasmo.

 3. Obecnie mój telewizor służy do oglądania telewizji przez internet do godziny 20 niema nic ciekawego jednym słowem dno a jeśli coś puszcza ciekawego to same powtórki.

 4. Ta znów kupować dekodery albo nowe tv i tak co kilka lat. Ja i tak z żoną tv nie oglądamy dużo bo nie mamy czasu, a dzieciaki wolą smartphony lub komputery. Teść jedynie telemaniak co cały czas telewizję ogląda od rana do późnej nocy. Telewizor nowy kupiłem 1,5 roku temu i nie będę go zmieniał, służy głównie i tak do konsoli. Dekoder? Nie po to kupowałem nowy tv by bawić się w dekodery, a Ci znów wymyślają!

 5. W jaki sposób ktoś miałby kupić stary telewizor? Skoro wszystkie w sklepach mają nie cały rok, a starszych nie ma. A jak są to z wystawy, których nikt normalny nie kupuje. Artykuł napisany tylko dla wyświetleń.

 6. Jeżeli ktoś faktycznie korzysta z naziemnej telewizji to jest to pewien problem.Wiadomo te dodatkowe w sumie nie potrzebne koszta.Jeśli jednak mieszka w bloku lub po prostu tam gdzie jest antena zbiorcza i kablówka to nie ma potrzeby kupna nowego telewizora,bo nadal wszystko będzie działać jak dotychczas.

   1. Zależy jak to jest zrobione, antena tzw. zbiorcza zapewne nie spowoduje że ta zmiana nas nie dotyczy. Natomiast gdy odbieramy telewizje kablową to już oni się tym martwią a nie my.

 7. Telewizja czyli reklamy a co jakiś czas dadzą jakiś stary film, serial o niczym, propagandowe informacje (każda stacja od prawa do lewa) i jeszcze cześć każe sobie za to płacić.

  Dziś telewizja jest dla emerytów, osób znudzonych życiem do tego leniwych i bez ambicji.

  Tamte osoby jeszcze nie odkryty internetu, albo boją się myśleć samodzielnie.

 8. Czytam komentarze i tak się zastanawiam, dlaczego tak wszyscy nie podnosili tych kwestii, nie krzyczeli podczas wprowadzania telewizji cyfrowej (robili to nieliczni) w standardzie DVB-T AVC. Przecież już wówczas wiadomo było że w dość krótkim okresie czasu będzie wymuszona zmiana standardu nadawania na DVB-T2 HEVC. Już wówczas na przykład u naszych południowych sąsiadów zaczęto wprowadzać właśnie standard DVB-T2. Pamiętam jak wielu a nawet bardzo wielu uwierzyło w to co mówił ówczesny rząd i KRRiT a następstwem tego była wręcz fala obrażania na tych co mówili że DVB-T AVC to już przestarzały zaczyna być standard nadawania telewizji naziemnej cyfrowej a teraz gdy będzie przechodzenie na DVB-T2 to jest wielki wręcz lament a gdzie indziej nawet wrzask z pretensjami, że znów, to a tamto będzie trzeba wymieniać (kupować) Tylko można by zadać pytanie co do tych pretensji: Do kogo są one? Bo moim zdaniem powinny być kierowane do tych co wprowadzili DVB-T AVC a nie wprowadzili wówczas od razu DVB-T2 HECV.

  1. Masz oczywiście rację, ale wtedy likwidowano telewizję analogową, a wprowadzano nową, lepszą telewizję cyfrową. A teraz? Teraz wprowadzają to samo co już jest, tylko trochę podrasowane i efekt nie jest już tak spektakularny.

   1. Owszem przechodzono z analogu na cyfrową i zgadzam się że teraz nie jest tak spektakularne, tylko denerwujące jest to , że właśnie w już tedy gdy niektórzy zwracali uwagę iż DVB-T AVC jest przestarzałe to nawet w telewizjach komercyjnych zdążały się jednostkowe przypadki przedstawiające tych ludzi jako niedouczonych, delikatnie opisując stan na tamtejszy okres czasu a co później miało przełożenie na komentarze względem tych ludzi którzy mówili o potrzebie wprowadzenia DVB-T2 HECV. Wówczas widać było że telewizje chcą wytrzeć przysłowiowy tyłek szkłem, chciały jak najtańszym kosztem a zarazem by na ludziach mogli zarobić, jak się domyślam współpracujący producenci sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej i chyba to było dość dobrze przemyślane, ponieważ teraz jeszcze raz zarobią na ludziach. Jeżeli by mnie ktoś zapytał: Czy uważasz że ówczesny rząd KRRiT nie miały również nic wspólnego, żadnego interesu w tym by producenci sprzętu mieli zarobek na ludziach? To odpowiedział bym tak. Nie postawię na to żadnych pieniędzy i nie powiem, że dam sobie głowę uciąć bo rząd był czysty jak łza, ponieważ głowa by mi sama z karku spadła. Pisząc sprzętu, mam na myśli przede wszystkim obecnie telewizory, ale i również przystawki, zewnętrzne tunery do odbioru DVB-T2.

  2. odpowiedź jest prosta, jeśli w KRRiT pracują tacy „fachowcy” jak Witold Kołodziejski, szef KRRiT
   to macie odpowiedź

   1. Ja pisałem o KRRiT z okresu przed i w trakcie wprowadzania DVB-T, gdy przechodzo z analogu na nadawanie cyfrowe telewizji, oraz o uwczesnym rządzie,który również odpowiadał za tą operację przejścia z TV analogowej na cyfrową.

 9. Jak skończy mi się umowa z obecnym operatorem to przerzucam się na IPTV. – wszystkie PPV, KSW itd. Zaoszczędzę 455 zł rocznie na TV po odliczeniu już kosztów IPTV. Internet zostawię bo mają dobry. ;-)

  1. Niestety, ale stacje prywatne traktują widza jak przysłowiową małpę, która będzie wszystko oglądać, nawet jak by było w 480p. Wiem że to dość przejaskrawiony przykład, ale taka jest niestety prawda.

   1. O ironio, Japońskie igrzyska olimpijskie będą już w całości transmitowane w 8K…
    8K w Polsce? Chyba w przyszłym stuleciu…

     1. No nie, aż tak źle nie wolno nikomu życzyć. Kupa to bardzo ważna rzecz.
      #StopMowieNienawiści

  2. np. u mnie wszystkie kanały tvp są w 1080p, ale inne niestety 576p i to na DVB-T, oczywiście na tunerze w komputerze bo oczywiście normalne w dekoderach lub w telewizorach nie wyciągają takich rozdziałek

   1. No to skoro nie wykorzystują nawet obecnych standardów, to nowy nic im nie da. Mi chodzi o to, że ktoś, kto się wypowiadał na temat DVB-T 2 chyba pomieszał pojęcia, bo z tego co ja wiem, to właśnie już DVB-T1 wspierał 1080p

    1. Tu chodzi o to, że na jednym multipleksie w dvb-t2 zmieści się więcej kanałów HD. A ma być sześć.

  1. Moi rodzice oglądają naziemną, ponieważ jedyną alternatywą jaką mają na terenie na którym mieszkają jest Orange z swoim pakietem Love z internetem do 80 Mb/s pobieranie, 20 Mb/s wysyłanie gdzie w rzeczywistości jest odpowiednio w porywach maksymalnie 24 Mb/s i niecałe 4 Mb/s wysyłania. Sprawdzone przez technika Orange, dodam że skrzynka centralka jest przy samym ogrodzeniu domu. Facet, który sprawdzał, zrobił duże oczy na początku przez kilka sekund a następnie stwierdził: Niestety to standard, większa nie będzie. Po za tym na przykład telefonu stacjonarnego im nie potrzeba. Niestety nie mają takiego wyboru jak ja, PIOTR DATA COM, UPC TV, osiedlowy operator telewizyjno-internetowy, oraz Orange. Wszyscy internet po światłowodzie, tylko nie Orange oczywiście.

  2. Ja bym się bardziej martwił o TVP, wystarczy pogadać z kimś kto mieszka na wschodzie, niestety 80% ludzi zyje w innym świecie, dla nich wyznacznikiem kultury jest zenek, koniecznie w tvp, codzienne chlanie bimbru i szczekanie na opozycję ale w sumie to nie ma się im co dziwić, wystarczy włączyć wiadomości, potrafią w jednych wiadomościach kłamać, MZ mówi ze liczba chorych rośnie a za 3 min. długopis mówi ze liczba chorych spada. To jest właśnie to bagno na które głosuje elektorat kaczafiego

 10. Już widzę reakcję obsługi jak do sklepu przychodzi klient i pyta się o telewizor na którym będzie sie dało oglądać telewizję przyszłości

 11. Czy tak naprawde jest potrzebna TV cyfrowa naziemna,obecne telewizory maja jedno wejscie HDMI A PODLACZENIE DEKODERA ITD.to problem.Rozwiazania obecnych TV nie pozwalaja na dwa gniazda HDMI I PRODUCENCI TEGO NIE CHCA.Bedzie wiele problemow z odbiorem i sa zalozenia,ze bedzie to platna DVB-T2.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama