Dotykowy Office dla Windows 10 zaprezentowany na wideo

Ostatni tydzień był bardzo pracowity dla Microsoftu. Wprowadzili na rynek nową platformę Health, opaskę Band, a dzisiaj ogłosili udostępnienie mobilnych wersji aplikacji Office za darmo (i bez subskrypcji) dla użytkowników iPadów, iPhone’ów i tabletów z Androidem.

Na profilu Channel9 pojawiło się też wideo, które prezentuje dotykową wersję Office dla Windows. Lepiej późno niż wcale. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić jak szeroka jest funkcjonalność prezentowanych aplikacji, ale wiele wskazuje na to, że będą one bardziej zaawansowane, niż ich odpowiedniki dla konkurencyjnych systemów operacyjnych. Jeśli okazałoby się inaczej, Microsoft straciłby jeden z ostatnich argumentów na rzecz dotykowego Windowsa – czyli najpopularniejszy na świecie pakiet biurowy.

https://www.youtube.com/watch?v=ged3cpdXoVI

Wielu komentatorów jest zaskoczonych tą decyzją i zastanawia się jak Microsoft chce na tym zarobić. W końcu Office to prawie największy „biznes” tej firmy, jeśli chodzi o przychody i zyski. Skąd zatem tak daleko idący ruch? Na tym etapie trudno to jednoznacznie określić. Microsoft stawia na wieloplatformowość, ale nie może zapominać, że nie jest drugim Googlem i nie będzie zarabiać na reklamach, czy wykorzystywaniu danych swoich użytkowników. Być może nowy prezes (jak długo będę nazywał go nowym?) wierzy, że osoby przyzwyczajone do dotykowego Office’a na urządzeniach z ekranami mniejszymi niż 10 cali, będą chciały używać go również na laptopach i komputerach stacjonarnych. Brzmi to bardzo logicznie, ale… Microsoft dawno zdominował i nadal dominuje na tym rynku. Gdzie jest zatem haczyk? A gdzieś jest na pewno, bo Nadella nie zmienił Microsoftu w firmę o działalności non-profit. Na razie haczyk ten jest dobrze zakamuflowany i nadal do końca nie wiemy co siedzi w głowie władz firmy.

Piekło zamarza, bo nawet David Pierce z The Verge, którzy zwykle jest bardzo krytyczny w stosunku do Microsoftu napisał, że „w dwa tygodnie Microsoft stał się najbardziej interesującą firmą technologiczną”.

https://twitter.com/piercedavid/status/530365350068490240