bez etui

Trump: „Huawei jest czymś bardzo niebezpiecznym”

Historii USA vs Huawei ciąg dalszy. Tym razem głos w sprawie zabrał sam prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Najważniejsza osoba w państwie powiedziała, że to, co robi chiński koncern, jest bardzo groźne. Jednocześnie nie wyklucza jednak możliwości współpracy z nim.

Stany Zjednoczone i Chiny już od dłuższego czasu są w stanie wojny handlowej, w ramach której nakładają bardzo wysokie cła na towary importowane z drugiego kraju. Cierpią na tym jednak przede wszystkim mieszkańcy obu państw. Wśród nich znajdują się chociażby amerykańscy rolnicy, dlatego rząd zdecydował się przeznaczyć kwotę 16 miliardów dolarów na pomoc tej grupie.

Reklama

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, powiedział na wczorajszej konferencji w Białym Domu, że „Huawei jest czymś bardzo niebezpiecznym”. Głowa państwa dodała też, że „kiedy spojrzysz na to, co zrobili z punktu widzenia bezpieczeństwa, wojskowego bezpieczeństwa, to zrozumiesz, że jest to bardzo niebezpieczne”.

Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że ani Donald Trump, ani amerykańska administracja do tej pory nie podali choćby jednego przykładu lub dowodu, dlaczego Huawei stanowi tak poważne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Można podejrzewać, że chodzi tu o kwestie ściśle tajne przez poufne lub… że jest to wyjątkowo ohydne narzędzie w prowadzonej właśnie wojnie handlowej na linii USA – Chiny, wszakże koncern ten jest oczkiem w głowie władz Państwa Środka (niektórzy nawet uważają, że są też jego rzeczywistym właścicielem, choć sam producent temu stanowczo zaprzecza).

Sytuacja tym bardziej „śmierdzi”, że podczas tej samej konferencji Donald Trump stwierdził, że jeśli Stany Zjednoczone w końcu dogadają się z Chinami, to niewykluczone, że Huawei będzie częścią zawartego porozumienia w jakiejś formie lub części.

Coraz więcej wskazuje więc na to, że USA pod przykrywką „dbałości o bezpieczeństwo” stara się przycisnąć Chiny, aby zgodziły się na warunki postawione przez amerykańską administrację w rozmowach o zakończeniu wojny handlowej.

Oczywiście cały czas są to przypuszczenia, ale sami przyznajcie, że na razie tak to wygląda, bo niezbitych dowodów na to, że Huawei zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych na razie brak.

Wojna USA z Huawei przyniosła nieoczekiwany skutek

Wojna USA z Huawei przyniosła nieoczekiwany skutek

Źródło: BBC