Huawei logo

Według tego raportu właścicielem Huawei może być… chiński rząd

Według oficjalnych deklaracji Huawei, przedsiębiorstwo należy do zatrudnionych w nim pracowników – każdy z nich posiada pewną część udziałów i wszyscy razem mają w sumie 100% udziałów. Według raportu przygotowanego przez dwóch badaczy prawda ma jednak wyglądać zupełnie inaczej – wynika z niego, że firmę w rzeczywistości może kontrolować… chiński rząd.

Huawei kontroluje chiński rząd?

Donald Clarke z George Washington University i Christopher Balding z Fulbright University Vietnam, po przeprowadzeniu własnego dochodzenia, doszli do wniosku, iż właścicielem Huawei jest holding, w którym 99% udziałów ma podmiot określany mianem „trade union committee” (Tłumacz Google tłumaczy to jako „komitet związków zawodowych”). Zdaniem badaczy, jeżeli jest on prowadzony jak typowa organizacja w Chinach, to w praktyce może to oznaczać, iż przedsiębiorstwo w pełni kontroluje… chiński rząd.

Nie jest to jednak kontrola bezpośrednia, tylko pośrednia. Według raportu opublikowanego na platformie badawczej Social Science Research Network (SSRN), decydenci związków zawodowych w Chinach nie są wybierani ani odpowiedzialni przed pracownikami. Zamiast tego, zawdzięczają swoją lojalność nadrzędnym organizacjom związkowym, aż do Ogólnochińskiej Federacji Związków Zawodowych kontrolowanej przez Partię Komunistyczną, której głowa należy do Biura Politycznego, najwyższego podmiotu tworzącego politykę w Chinach.

Stąd właśnie wspomnieni badacze wysnuli wniosek, że jeśli komitet związków zawodowych w Huawei funkcjonuje jak inne związki zawodowe w Chinach, to wówczas faktyczną kontrolę nad firmą mogą mieć nie pracownicy, tylko partia rządząca.

Huawei odpiera zarzuty

Marka przesłała serwisowi TechNode oświadczenie, w którym pisze, że raport opiera się na niewiarygodnych źródłach i spekulacjach, bez zrozumienia wszystkich faktów. Huawei zapewnia też, iż komitet wypełnia wszystkie swoje zobowiązania wobec akcjonariuszy (czyli pracowników), a jego członkowie wybierani są przez uprawnionych do głosowania posiadaczy udziałów.

Huawei deklaruje również, że członkowie komitetu nie konsultują się z agencjami rządowymi ani Komunistyczną Partią Chin, ponieważ nie są do tego przez żaden organ zmuszani. Według zapewnień, firma w 100% należy do pracowników (w sumie jest to 96768 akcjonariuszy) i nikt oprócz nich nie ma wpływu na jej działalność, a już na pewno nie chiński rząd.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Y7 2019 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: TechNode