fot. Hynix

DDR5 coraz bliżej – swoje moduły zaprezentuje ADATA

ADATA i XPG pomimo uniedogodnień zaprezentowały wiele nowości na targach CES 2021. Jedną z najważniejszych w rozwoju PC są jednak gotowe moduły pamięci RAM w standardzie DDR5. Na ich temat wiemy już coraz więcej. Coraz szybciej rozwijają się też wszelkiego typu współprace pomiędzy producentami, jak i sama produkcja. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, pierwsze komputery oparte o pamięci DDR5 zbudujemy już pod koniec tego roku.

DDR4 stoi nad przepaścią i nikt go już nie uratuje

Tak jak przy DDR3, DDR4 na bardzo długi czas zawojowało rynek, a po niecałym roku od ogólnodostępnego debiutu było już jedyną optymalną opcją kupna pamięci operacyjnej dla naszego komputera.

Najprawdopodobniej pierwsze procesory z obsługą DDR5 zobaczymy już pod koniec tego roku, w seriach nowej generacji Alder-Lake-S Intela oraz ZEN 4 od AMD. Takim sposobem kupno DDR4 w przyszłym roku nie będzie przyszłościowe i powoli przestanie mieć sens.

DDR5

DDR5 ADATY – niesamowita wydajność?

Jak twierdzi ADATA, przyszłość pamięci DRAM to moduł pamięci ADATA DDR 5 DRAM. Producentowi udało się uzyskać prędkości rzędu 8400 MT/s, przy okazji zwiększając przepustowość bezpośrednio na rdzenie procesora. Co ważne dla np. użytkowników serwerowych, DDR5 wprowadza również mniejsze zużycie energii, gdyż napięcie zostało zmniejszone do 1,1 V. Oprócz ogólnie szybszej pracy komputera, po nowym standardzie pamięci możemy spodziewać się większej zasobności na dane w jednej kości.

Warto wspomnieć, iż nie wszystkie kości nadchodzącej wielkimi krokami piątej generacji DRAM będą aż tak szybkie. Opisywane moduły zostały opracowane specjalnie na targi CES 2021 i w wolnej sprzedaży będą bardzo drogie. Bardziej „normalne” RAM-y będą pracowały z prędkością około 4800 MT/s.

W trakcie opracowywania pamięci, ADATA współpracowała z największymi producentami płyt głównych, jak MSI czy Gigabyte. Dzięki temu, gdy tylko na rynku pojawią się procesory z możliwością obsługi tak szybkiej pamięci, na płytach głównych wymienionych producentów kompatybilność będzie wzorowa.

Poza samą wydajnością, wartością dodaną w DDR5 jest to, że będzie zawierał on-die ECC (kod korekcji błędów).