(fot. Honda)

Cyberatak zmusił Hondę do wstrzymania produkcji samochodów i motocykli

Spadek sprzedaży spowodowany pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 to nie jedyny problem, z którym obecnie musi zmierzyć się Honda.

Zatrzymanie pracy w fabrykach

Japoński producent samochodów i motocykli przyznał, że jego wewnętrzna sieć została zaatakowana przez cyberprzestępców. Niektóre fabryki musiały wstrzymać pracę. Na szczęście, na obecnym etapie śledztwa, nic nie wskazuje na wyciek informacji i inne naruszenia ważnych danych.

Alfa Romeo planuje wprowadzić elektrycznego SUV-a w 2022 roku

Hidenori Takeyas, rzecznik Hondy, poinformował, że firma wstrzymała produkcję w fabrykach samochodów zlokalizowanych w Ohio i Turcji. Atak wpłynął również na pracę fabryk motocykli w Indiach i Ameryce Południowej. Honda już teraz pracuje nad przywróceniem sprawności systemów i wznowieniem produkcji.

Ze względu na aktualne niższe zainteresowanie nowymi samochodami i motocyklami, wstrzymanie produkcji nie powinno być aż tak odczuwalne dla Japończyków. Honda potwierdza, że wpływ ataku na biznes będzie minimalny.

Pandemia nie powstrzymała cyberprzestępców

Jak zauważa serwis Bloomberg, firmy działające w innych branżach również odnotowały wzrost cyberataków podczas trwającej pandemii. Niewykluczone, że napastnicy chcą teraz wykorzystać zamieszanie i inne problemy, które mogą negatywnie wpływać na stosowane zabezpieczenia. Tym bardziej, że sporo osób pracuje zdalne z domu, używając gorzej chronionych sieci do łączności z miejscem pracy.

Singapore Technologies Engineering, firma działająca m.in. w przemyśle lotniczym, poinformowała, że niedawno przeprowadzono atak na jej jednostkę VT San Antonio Aerospace. Cyberprzestępcy mieli uzyskać nieautoryzowany dostęp do sieci i przeprowadzić atak ransomware. Z kolei w zeszłym tygodniu firma Fincantieri SpA, norweski producent statków, przyznał, że jego serwery został zainfekowane.

Niestety, kolejne przykłady potwierdzają, że podobnie jak Honda, wiele firm musi obecnie zmierzyć się nie tylko ze skutkami pandemii. Dane, na który powołuje się Bloomberg, wskazują, że w 2019 roku w USA odnotowano rekordową liczbę ataków ransomware. Nic nie wskazuje, aby sytuacja w tym roku uległa odczuwalnemu polepszeniu. Co więcej, niewykluczone, że cyberprzestępcy będą jeszcze bardziej aktywni i ponownie ustanowią niechlubny rekord.

Polecamy również:

Niemcy: ładowarka pojawi się na każdej stacji benzynowej

źródło: Bloomberg